Kým EÚ prekonáva rekordy, Slovensko s rozvojom fotovoltiky stagnuje

SAPI
24. 08. 2021V júni a júli padol historický rekord. Zo slnka sa podarilo vyrobiť až desatinu všetkej elektriny v Európe. Na splnenie klimatických cieľov je to síce stále málo, no tešiť nás môže pozitívny trend. Aspoň v Európe, keďže Slovensko naďalej prakticky stagnuje a na solárny boom ešte len čaká. Podľa medzinárodného think-tanku Ember je nárast fotovoltiky v celkovom energetickom mixe výsledkom ambicióznych právnych predpisov, ktoré rozvoj slnečnej energetiky podporili. A to je presne to, na čo v SAPI dlhé roky upozorňujeme. Pozitívnou správou v tomto všetkom ale ostáva, že funguje aspoň program Zelená domácnostiam II a OZE sa čoraz viac objavujú v rodinných domoch. Zaujímavé čísla v tomto smere zverejnila česká fotovoltická asociácia, podľa ktorej pribudlo v ČR za prvý polrok 2021 spolu 3859 nových fotovoltických projektov s výkonom 25,2 MW.

Komentáre

Súvisiace

Projekt Zelená domácnostiam II má za sebou úspešný rok

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepším spôsobom, ako predísť ďalším energetickým krízam je rýchlejší prechod na OZE. Najjednoduchšie vedia na OZE prejsť domácnosti a uvedomuje si to aj Európska komisia.

05. 01. 2022VIAC

 

Ambicióznejšie ciele OZE sú stále reálne

Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z 32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030.

05. 01. 2022VIAC

 

Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom.

21. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek