V júni a júli padol historický rekord. Zo slnka sa podarilo vyrobiť až desatinu všetkej elektriny v Európe. Na splnenie klimatických cieľov je to síce stále málo, no tešiť nás môže pozitívny trend. Aspoň v Európe, keďže Slovensko naďalej prakticky stagnuje a na solárny boom ešte len čaká. Podľa medzinárodného think-tanku Ember je nárast fotovoltiky v celkovom energetickom mixe výsledkom ambicióznych právnych predpisov, ktoré rozvoj slnečnej energetiky podporili. A to je presne to, na čo v SAPI dlhé roky upozorňujeme. Pozitívnou správou v tomto všetkom ale ostáva, že funguje aspoň program Zelená domácnostiam II a OZE sa čoraz viac objavujú v rodinných domoch. Zaujímavé čísla v tomto smere zverejnila česká fotovoltická asociácia, podľa ktorej pribudlo v ČR za prvý polrok 2021 spolu 3859 nových fotovoltických projektov s výkonom 25,2 MW.
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.
21. 02. 2025VIAC →
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek