Komisia prijala balík opatrení Fit for 55

01.01.1970

SAPI
19. 07. 2021Komisia prijala balík opatrení Fit for 55

Európska komisia prijala dlho očakávaný balík opatrení s názvom Fit for 55. Tieto opatrenia majú nastaviť politiku EÚ v oblastiach klímy, energetiky, dopravy, využívania pôdy a zdaňovania, s cieľom znížiť emisie skleníkových plynov aspoň o 55% v porovnaní s rokom 1990 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie tzv. RED II bol stanovený nový cieľ o podieli OZE na energetickom mixe na 40%, pričom viacerí europoslanci apelujú na rozsiahlejšiu podporu OZE. Každý členský štát bude tiež povinný predložiť ambicióznejšie ciele zníženia emisií v sektore dopravy či poľnohospodárstva. Je na samotných členských štátoch, aby si určili, ako sa k týmto cieľom dopracujú. V SAPI dlhodobo apelujeme na vládu SR s požiadavkou prijatia aktívnejšieho postoja k rozvoju OZE na Slovensku. Prijatie balíka Fit for 55 tiež znamená nutnosť aktualizovať slovenský Národný energetický a klimatický plán. 

Komentáre

Súvisiace

Staňte sa súčasťou "Race to Zero" kampane

Ako jeden z členov platformy Visegrad+ for Renewable Energy Platform by sme vás radi pozvali na online workshop s názvom „Úloha podnikov pri posilňovaní obnoviteľnej energie v strednej a východnej Európe“, ktorý sa uskutoční 20. októbra 2021 o 14:00-16:00 SEČ (Zoom).

06. 10. 2021VIAC

 

Raketový nárast cien energií

Náklady na elektrickú energiu v Európe prudko rastú. Na raste sa najskôr podpísalo oživenie ekonomík, no posledné týždne sa rast výrazne zrýchlil.

27. 09. 2021VIAC

 

Kým EÚ prekonáva rekordy, Slovensko s rozvojom fotovoltiky stagnuje

V júni a júli padol historický rekord. Zo slnka sa podarilo vyrobiť až desatinu všetkej elektriny v Európe. Na splnenie klimatických cieľov je to síce stále málo, no tešiť nás môže pozitívny trend. Aspoň v Európe, keďže Slovensko naďalej prakticky stagnuje a na solárny boom ešte len čaká.

24. 08. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek