Klimatický summit priniesol viacero pozitívnych momentov. Okrem množstva slov, ktoré odzneli sa totiž prijali aj reálne záväzky. Tým prvým je znížiť emisie metánu o 30 %. Pod to sa podpísalo 103 krajín, vrátane najväčších znečisťovateľov ako Pakistan a Nigéria.
Účastníci vydali spoločné Vyhlásenie o prechode z uhlia na čistú energiu (Global Coal to Clean Power Transition Statement), kde hovoria o vyradení uhoľnej energie z veľkých ekonomík združených v OECD do roku 2030 a 2040 pre zvyšok sveta. Nie všetky kľúčové krajiny sa však k záväzkom pridali a preto štáty, ktoré sú ochotné znižovať svoju emisnú stopu musia byť o to ambicióznejšie. A to je práve problém, na ktorý upozorňujú kritici jednaní v Glasgowe - nedostatočné ambície s veľkým priestorom na ohýbanie nastavených cieľov a termínov. To môže v konečnom dôsledku viesť k nedostatočným výsledkom týchto snáh. Téme sa podrobnejšie venoval portál Euractiv.
Až 76% slovenskej populácie pokladá zmenu klímy za hrozbu, ktorú je potrebné začať riešiť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý minulý týždeň predstavil Institut 2050. Ukazuje sa, že iba okolo 10% Slovákov popiera klimatické zmeny alebo si myslí, že nie je potrebné adresovať ich.
28. 06. 2023VIAC →
Najbližší webinár organizovaný Slovenskou klimatickou iniciatívou sa bude venovať úlohe obnoviteľných zdrojov v zelenej transformácii Slovenska.
05. 04. 2023VIAC →
Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.
06. 07. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek