Klimatický summit priniesol viacero pozitívnych momentov. Okrem množstva slov, ktoré odzneli sa totiž prijali aj reálne záväzky. Tým prvým je znížiť emisie metánu o 30 %. Pod to sa podpísalo 103 krajín, vrátane najväčších znečisťovateľov ako Pakistan a Nigéria.
Účastníci vydali spoločné Vyhlásenie o prechode z uhlia na čistú energiu (Global Coal to Clean Power Transition Statement), kde hovoria o vyradení uhoľnej energie z veľkých ekonomík združených v OECD do roku 2030 a 2040 pre zvyšok sveta. Nie všetky kľúčové krajiny sa však k záväzkom pridali a preto štáty, ktoré sú ochotné znižovať svoju emisnú stopu musia byť o to ambicióznejšie. A to je práve problém, na ktorý upozorňujú kritici jednaní v Glasgowe - nedostatočné ambície s veľkým priestorom na ohýbanie nastavených cieľov a termínov. To môže v konečnom dôsledku viesť k nedostatočným výsledkom týchto snáh. Téme sa podrobnejšie venoval portál Euractiv.
Vysoké ceny energií zasiahli najviac bežných spotrebiteľov a podniky. Ruská invázia na Ukrajine situáciu ešte viac komplikuje. Okrem vysokých cien musíme riešiť aj geopolitické súvislosti. Všetky krajiny závislé na dovozoch energetických surovín z Ruska aktuálne uvažujú, aké majú alternatívy a prehodnocujú svoje energetické stratégie. Slovensko nie je výnimkou. Aké máme možnosti?
16. 03. 2022VIAC →
Medzinárodný panel pre zmenu klímy (IPCC) zverejnil vo februári správu o dopadoch klimatických zmien.
07. 03. 2022VIAC →
Medzinárodný panel pre zmenu klímy (IPCC) zverejnil vo februári správu o dopadoch klimatických zmien. Správa uvádza, že záchrana planéty čoskoro už nebude možná a v dôsledku globálneho otepľovania bude každoročne zomierať viac ľudí na vlny horúčav, choroby, extrémne počasie, znečistenie ovzdušia a hlad. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) ide o ďalší výstražný signál aj pre Vládu SR, aby začala konečne konať.
03. 03. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek