Klimatický summit priniesol aj záväzky

SAPI
09. 11. 2021



Klimatický summit priniesol viacero pozitívnych momentov. Okrem množstva slov, ktoré odzneli sa totiž prijali aj reálne záväzky. Tým prvým je znížiť emisie metánu o 30 %. Pod to sa podpísalo 103 krajín, vrátane najväčších znečisťovateľov ako Pakistan a Nigéria.

Účastníci vydali spoločné Vyhlásenie o prechode z uhlia na čistú energiu (Global Coal to Clean Power Transition Statement), kde hovoria o vyradení uhoľnej energie z veľkých ekonomík združených v OECD do roku 2030 a 2040 pre zvyšok sveta. Nie všetky kľúčové krajiny sa však k záväzkom pridali a preto štáty, ktoré sú ochotné znižovať svoju emisnú stopu musia byť o to ambicióznejšie.  A to je práve problém, na ktorý upozorňujú kritici  jednaní v Glasgowe - nedostatočné ambície s veľkým priestorom na ohýbanie nastavených cieľov a termínov. To môže v konečnom dôsledku viesť k nedostatočným výsledkom týchto snáh. Téme sa podrobnejšie venoval portál Euractiv


Komentáre

Súvisiace

Slováci síce OZE podporujú, prispieť na ich rozvoj však už veľmi nechcú

Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.

06. 07. 2022VIAC

 

ZELENÁ ZMENA ZDOLA

Občianske združenie EuroPolicy, v spolupráci s portálom EURACTIV Slovensko, Vás pozývajú na podujatie s názvom Zelená zmena zdola, ktoré sa uskutoční 21. júna 2022 v čase od 13:00 do 15:00 v Európskom informačnom centre (Palisády 29, Bratislava). Podujatie vzniklo v spolupráci s Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.

21. 06. 2022VIAC

 

ENERGETICKÁ BEZPEČNOSŤ SLOVENSKA V KONTEXTE VOJNOVÉHO KONFLIKTU V SUSEDNOM ŠTÁTE

Vysoké ceny energií zasiahli najviac bežných spotrebiteľov a podniky. Ruská invázia na Ukrajine situáciu ešte viac komplikuje. Okrem vysokých cien musíme riešiť aj geopolitické súvislosti. Všetky krajiny závislé na dovozoch energetických surovín z Ruska aktuálne uvažujú, aké majú alternatívy a prehodnocujú svoje energetické stratégie. Slovensko nie je výnimkou. Aké máme možnosti?

16. 03. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek