Klimatický štrajk aj s podporou SAPI

Juraj Vedej

SAPI
13. 09. 2019SAPI sa prostredníctvom Slovenskej klimatickej iniciatívy (ktorej je zakladajúcim členom) pripojila k spoločnému vyhláseniu mimovládnych organizácii ku klimatickému štrajku. Ľudstvo svojou činnosťou ničí Zem v čoraz väčšej miere. Súčasné technológie pritom ponúkajú alternatívy, pre ekologickejšie a hospodárnejšie pôsobenie ľudí na modrej planéte. Tlaky na zmenu zmýšľania elít postupne rastú už desaťročia a teraz prišiel čas, kedy je zmena nevyhnutná, v záujme zachovania ekosystémov a zdravia celej planéty.

Mnohí sme začali od seba už dávno. Triedime odpad, obmedzujeme používanie plastov na minimum, neplytváme potravinami ani surovinami, využívame zelené zdroje, bývame v hospodárnych budovách, prípadne pod zelenými strechami. Tlak verejnosti si uvedomujú aj vlády a parlamenty, no stále ľudstvo robí na tejto úrovni príliš málo. Bez ohľadu na vek, pohlavie, či farbu pleti, všetci dýchame ten istý vzduch a žijeme na rovnakej planéte. Je len jedna. Jediná a jedinečná. Len ťažko nájdeme vo vesmíre podobnú a ešte ťažšie sa k nej dostaneme.

S nádejou sledujeme rozmach študentského hnutia Fridays For Future, ktoré po celom svete už rok organizuje študentské štrajky za klímu. Sme radi, že podobné hnutie existuje aj na Slovensku. Uvedomujeme si, že klimatická kríza je natoľko vážny problém, že sa ňou musíme zaoberať všetci, vo všetkých sférach spoločnosti. V spoločnom vyhlásení sa preto pridávame k tvrdeniu, že okrem sľubov a stratégií si musíme konečne stanoviť aj konkrétne kroky pre čo najrýchlejšie znižovanie emisií skleníkových plynov a prechod na bezuhlíkovú ekonomiku. Riešenie klimatickej krízy si vyžaduje podporu a zapojenie nás všetkých - musíme nielen zmeniť naše každodenné správanie, ale aj spojiť sily a žiadať systémové zmeny v spoločnosti.

Rozhodli sme sa vypočuť výzvu študentského hnutia a pripájame sa k účasti na klimatickom štrajku, ktorý sa uskutoční 20. septembra 2019 o 11.00 h na námestiach v Bratislave, Košiciach, Bánské Bystrici a Žiline.

Celé znenie spoločného prehlásenia nájdete na stránkach Greenpeace Slovensko. Pridajte sa k nám, ide o všetko.

 

Komentáre

Súvisiace

SAPI organizuje seminár o Národnom energetickom a klimatickom pláne SR - 31.3.2020 - ZRUŠENÉ

SAPI organizuje seminár o Národnom energetickom a klimatickom pláne SR - 31.3.2020

25. 02. 2020VIAC

 

Politické strany si začali všímať klimatickú zmenu a ponúkajú riešenia

Politické strany si začali všímať klimatickú zmenu a ponúkajú riešenia

17. 02. 2020VIAC

 

Predvolebná diskusia portálu Euractiv.sk

Predvolebná diskusia portálu Euractiv.sk

10. 02. 2020VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek