Európska komisia začiatkom týždňa vydala vyhodnotenie návrhu aktualizácie slovenského INEKP a odporúčania, ktorými by sa mala slovenská vláda riadiť pri príprave finálnej verzie plánu. Medzi najviac kritizované body, ktoré Komisia zahrnula v časti venovanej obnoviteľným zdrojom, patrí nízko nastavený cieľ pre očakávaný podiel OZE v národnom energetickom mixe, ktorý by mal byť oproti stanoveným 23 percentám až na úrovni 35%. Okrem toho upozorňuje aj na to, že plán neobsahuje tak trajektóriu rozvoja technológií OZE po roku 2030, ako ani konkrétne opatrenia, ktoré by sa mali prijať pre podporu rozvoja OZE.
Tu sa špecificky spomína napríklad potreba využitia PPA kontraktov, stanovenie jasných pravidiel pre fungovanie samospotrebiteľov energie, určenie a sfunkčnenie akceleračných zón a podpora integrácie variabilných OZE do sústavy. Na absenciu opatrení sme upozornili už krátko po zverejnení návrhu aktualizácie a stále platí, že sa bez jasného akčného plánu nezaobídeme. Celé znenie vyhodnotenia a odporúčaní môžete nájsť na stránkach Európskej komisie.
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
14. 10. 2024VIAC →
Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek