Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty. Vzhľadom na niektoré pretrvávajúce bariéry, ako aj očakávanú záťaž na výrobcov komponentov a zásobovaciu sieť, preto Komisia predstavila balíček opatrení, ktoré majú prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. Jedným z opatrení bude podpora digitalizácie povoľovacích procesov v členských štátoch skrz vytvorenie dedikovaného nástroja. Komisia si od toho sľubuje rýchlejšie povoľovanie nových veterných projektov, čo aj naďalej predstavuje jednu z popredných bariér aj na Slovensku. Okrem toho je však značná časť plánu venovaná aj ochrane európskeho trhu a výrobcov - či už skrz väčšie investície do európskych fabrík, alebo zamedzovanie monopolných praktík tretích krajín.
Rozvoj fotovoltiky v Česku naďalej pokračuje rýchlym tempom. Napríklad spoločnosť EG.D., jeden z distribútorov, pripojila do siete viac než dvojnásobok inštalovanej kapacity fotovoltiky než tomu bolo minulý rok.
22. 11. 2023VIAC →
Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.
14. 11. 2023VIAC →
O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.
09. 11. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek