Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty. Vzhľadom na niektoré pretrvávajúce bariéry, ako aj očakávanú záťaž na výrobcov komponentov a zásobovaciu sieť, preto Komisia predstavila balíček opatrení, ktoré majú prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. Jedným z opatrení bude podpora digitalizácie povoľovacích procesov v členských štátoch skrz vytvorenie dedikovaného nástroja. Komisia si od toho sľubuje rýchlejšie povoľovanie nových veterných projektov, čo aj naďalej predstavuje jednu z popredných bariér aj na Slovensku. Okrem toho je však značná časť plánu venovaná aj ochrane európskeho trhu a výrobcov - či už skrz väčšie investície do európskych fabrík, alebo zamedzovanie monopolných praktík tretích krajín.
Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.
11. 06. 2025VIAC →
Hoci ide o významný nárast, pre splnenie cieľov v oblasti energetickej bezpečnosti potrebovala EÚ pripojiť až dvojnásobnú kapacitu veterných elektrární. Hlavným problémom rýchlejšieho rozvoja využívania veternej energie sú, podobne ako na Slovensku, komplikované povoľovacie procesy. Do roku 2030 by pritom mali podľa WindEurope v Európe pribudnúť veterné elektrárne s výkonom až 187 000 MW.
27. 02. 2025VIAC →
Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.
21. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek