Európska komisia predstavila akčný plán na podporu veternej energie

SAPI
26. 10. 2023Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty. Vzhľadom na niektoré pretrvávajúce bariéry, ako aj očakávanú záťaž na výrobcov komponentov a zásobovaciu sieť, preto Komisia predstavila balíček opatrení, ktoré majú prispieť k dosiahnutiu tohto cieľa. Jedným z opatrení bude podpora digitalizácie povoľovacích procesov v členských štátoch skrz vytvorenie dedikovaného nástroja. Komisia si od toho sľubuje rýchlejšie povoľovanie nových veterných projektov, čo aj naďalej predstavuje jednu z popredných bariér aj na Slovensku. Okrem toho je však značná časť plánu venovaná aj ochrane európskeho trhu a výrobcov - či už skrz väčšie investície do európskych fabrík, alebo zamedzovanie monopolných praktík tretích krajín.

Komentáre

Súvisiace

V ČR sa pripravujú na boom veternej energie

Rozvoj fotovoltiky v Česku naďalej pokračuje rýchlym tempom. Napríklad spoločnosť EG.D., jeden z distribútorov, pripojila do siete viac než dvojnásobok inštalovanej kapacity fotovoltiky než tomu bolo minulý rok.

22. 11. 2023VIAC

 

Slováci vidia budúcnosť v obnoviteľných zdrojoch, najmenej využívaný z nich je vietor

Budúcnosť výroby elektriny vidia Slováci predovšetkým v obnoviteľných zdrojoch energie. Ukázal to reprezentatívny prieskum agentúry 2muse, ktorý realizovala v septembri tohto roka. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) je preto pozitívne, že v programovom vyhlásení vlády sa po dlhých rokoch spomína konkrétne aj potreba rozvoja veternej energetiky ako jedného z najvýznamnejších obnoviteľných zdrojov.

14. 11. 2023VIAC

 

Európska komisia predstavila svoje odporúčania na riešenie energetickej chudoby

O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.

09. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek