Podľa asociácie SolarPawer Europe, s ktorou SAPI intenzívne spolupracuje, sú aktuálne ciele EÚ v oblasti rozvoja OZE nízke. Asociácia tvrdí, že je realistické dosiahnuť až 45 percentný podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2030. To by Európskej únii zároveň pomohlo nastaviť cenovo výhodnú trajektóriu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Pre dosiahnutie vyšších cieľov je však nevyhnutné, aby smernica o obnoviteľných zdrojoch vyriešila problémy okolo povoľovacích a schvaľovacích procesov pre projekty obnoviteľnej energie. Tie sú zásadným inhibítorom rozvoja aj na Slovensku.
O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.
Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.
Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.