Podľa asociácie SolarPawer Europe, s ktorou SAPI intenzívne spolupracuje, sú aktuálne ciele EÚ v oblasti rozvoja OZE nízke. Asociácia tvrdí, že je realistické dosiahnuť až 45 percentný podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2030. To by Európskej únii zároveň pomohlo nastaviť cenovo výhodnú trajektóriu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050. Pre dosiahnutie vyšších cieľov je však nevyhnutné, aby smernica o obnoviteľných zdrojoch vyriešila problémy okolo povoľovacích a schvaľovacích procesov pre projekty obnoviteľnej energie. Tie sú zásadným inhibítorom rozvoja aj na Slovensku.
Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.