Ďalšia rana zo strany vlády pre obnoviteľné zdroje energie

SAPI
29. 11. 2022



TLAČOVÁ SPRÁVA

29. november 2022

   


Vláda SR v utorok schválila daň z mimoriadnych príjmov, ktorá sa dotkne aj elektrární vyrábajúcich z obnoviteľných zdrojov energie. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE upozorňuje na ostrý rozpor s nariadením EÚ, z ktorého daň vychádza, ako aj rozpor s aktuálne platnou slovenskou legislatívou, keďže z príjmových stropov nie sú vylúčení mnohí výrobcovia elektriny z OZE, ktorí dostávajú podporu formou garantovaných výkupných cien. Opatrenie tak stropuje výkupné ceny, ktoré sa podľa aktuálne platnej legislatívy stropovať nedajú.

 

Novo schválená daň z mimoriadnych príjmov je reakciou na Nariadenie EÚ z októbra 2022, kde sú cieľovými subjektami nového odvodu tzv. inframarginálni výrobcovia, čo zahŕňa aj obnoviteľné zdroje s výnimkou biometánu. Členské štáty dostali možnosť zvoliť si konkrétny spôsob, akým príjmové stropy zavedú. Slovenská republika pri implementácii zachádza ďaleko nad rámec toho, čo EÚ od opatrenia očakáva. V Nariadení EÚ (strana 6, bod 36) totiž stojí: „V niektorých členských štátoch sú príjmy získané od niektorých výrobcov už zastropované prostredníctvom štátnych a verejných opatrení, ako sú výkupné tarify a dvojsmerné rozdielové zmluvy. Títo výrobcovia nemajú prospech zo zvýšených príjmov vyplývajúcich z nedávneho prudkého nárastu cien elektriny. Existujúci výrobcovia, na ktorých sa vzťahuje tento druh štátnych opatrení, ktoré sa neprijali v reakcii na súčasnú energetickú krízu, by preto mali byť z uplatňovania stropu trhových príjmov vylúčení. Strop trhových príjmov by sa nemal uplatňovať ani na výrobcov, ktorých trhové príjmy podliehajú iným regulačným opatreniam, ktoré prijali orgány verejnej moci a v rámci ktorých sa príjmy prevádzajú priamo spotrebiteľom."

 

„Napriek jasnému zneniu Nariadenia EÚ išla slovenská vláda pri novom opatrení ďalej ako bolo žiadané a chce stropovať aj výrobcov, ktorí majú nižšie výkupné ceny, ako sú súčasné trhové ceny elektriny a zároveň referenčná úroveň 180 EUR/MWh, ktorá je definovaná v Nariadení EÚ. Títo výrobcovia majú byť zastropovaní na úrovni ich výkupných cien, čo považujeme za veľmi nešťastný zásah do trhu,“ upozorňuje riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.

 

 

Ďalšia rana pre zelených výrobcov

Súčasná vláda počas svojho pôsobenia schválila viacero kľúčových dokumentov, v ktorých sa zaväzuje podporovať rozvoj obnoviteľných zdrojov. Podľa SAPI však väčšina cieľov aj opatrení zatiaľ ostáva len na papieri. V kontraste so záväzkami však vláda po G-komponente či povinnej prolongácii zasadzuje formou dane z mimoriadnych príjmov výrobcom z OZE ďalšiu tvrdú ranu.

 

„Ministerstvo hospodárstva SR zneužilo dobre myslené opatrenie EÚ na uštedrenie ďalšej rany obnoviteľným zdrojom. Výrobcovia, ktorí mali byť pôvodne vyňatí z opatrenia sa z ničoho nič stali až výnimočne zaujímaví. Ide tu o politické opatrenie a zásadný zásah do trhu s elektrinou, ktorý môže mať pre niektorých výrobcov elektriny až likvidačné následky. To je, samozrejme, v absolútnom rozpore s účelom pôvodného nariadenia EÚ. Podotýkam aj, že opatrenie nebolo s odbornou verejnosťou vôbec vopred konzultované a má byť prijaté v skrátenom legislatívnom konaní, ktoré prípadné konzultácie ani neumožňuje,“ hodnotí Ján Karaba. „Myslím, že pri tomto opatrení môžeme otvorene hovoriť o násilnom zásahu do slovenskej energetiky a legislatívy,“ uzatvára riaditeľ SAPI.

 

 

 

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Renewables 2024 (IEA): solárna fotovoltika do roku 2030 zabezpečí 80 % novej kapacity

Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.

14. 10. 2024VIAC

 

Do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest

Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest

14. 10. 2024VIAC

 

Európska komisia spustila formálny infringement voči Slovensku kvôli REDIII

Kvôli oneskorenej transpozícii niektorých častí tretej revidovanej smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (REDIII) spustila Európska komisia formálny právny proces, ktorý predchádza žalobe.

14. 10. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek