Európske reformy trhu s elektrinou meškajú, Slovensko je jedno z mnohých previnilcov

SAPI
03. 07. 2024



Hoci bol európsky balík Čistá energia pre všetkých Európanov prijatý už v roku 2019, dodnes nebol plne implementovaný vo väčšine krajín EÚ. Až 21 krajín EÚ, vrátane Slovenska, je predmetom právnych konaní za nesplnenie týchto povinností. Príčiny oneskorení sú rôznorodé, vrátane administratívnych prekážok a nedostatočnej politickej podpory. Aj preto sú aktuálne bez právnych konaní iba Írsko, Litva, Slovinsko, Malta a Cyprus. Najhoršie je na tom Rumunsko, ktoré nielenže príslušnú legislatívu netransponovalo, ale priamo porušuje pravidlá trhu dohodnuté v balíku. Existuje obava, že nedostatočná koordinácia medzi členskými štátmi môže viesť k fragmentácii trhu a neefektívnemu využívaniu zdrojov a Európska komisia varuje, že ak sa súčasná situácia nezlepší, tak EÚ bude čeliť ťažkostiam pri napĺňaní svojich klimatických záväzkov. Komisia preto naliehavo vyzýva členské štáty, aby urýchlili implementáciu potrebných reforiem, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie konkurencieschopnosti EÚ na globálnom trhu a pre podporu udržateľného rozvoja.

Súvisiace

EÚ musí zvýšiť investície do sietí a skladovania elektriny, pomôže aj ekonomike

Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.

11. 06. 2025VIAC

 

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek