Vízia najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu - silnejšia ekonomika, slabšie environmentálne ciele

SAPI
03. 07. 2024Dohoda zeleného rastu - taký symbolický názov by mohla podľa dokumentu s prioritami Európskej ľudovej strany niesť revidovaná Európska zelená dohoda. Konzervatívci navrhujú hlbšie zameranie sa na ekonomiku a energetickú bezpečnosť, argumentujúc, že súčasné prísne environmentálne regulácie môžu brzdiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Tento postoj poukazuje na narastajúce napätie medzi ekologickými cieľmi a ekonomickými záujmami v rámci EÚ. Kým ochrana životného prostredia aj naďalej ostáva kľúčovým aspektom európskej politiky, tak strana počíta s o niečo laxnejšími podmienkami napríklad v oblasti ochrany prírody. Na druhú stranu sa v dokumente viac spomína podpora niektorých technológií, vrátane vodíkových technológií a malých modulárnych reaktorov, ktoré môžu nabudiť európsku ekonomiku a posilniť jej energetickú nezávislosť od dovozu palív zo zahraničia. Tieto zmeny zdôrazňujú širší trend v rozhodovaní EÚ, kde ekonomické aspekty zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu v diskusiách o klimatických opatreniach a hoci nemožno očakávať drastický úpadok v environmentálnych cieľoch EÚ, zmena rétoriky najsilnejšej európskej frakcie môže v najbližších rokoch značne zamiešať karty.

Komentáre

Súvisiace

V Európskej únii má tento rok výroba elektriny z veterných a fotovoltických elektrární prekročiť výrobu z fosílnych palív

Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.

22. 07. 2024VIAC

 

Európske reformy trhu s elektrinou meškajú, Slovensko je jedno z mnohých previnilcov

Hoci bol európsky balík Čistá energia pre všetkých Európanov prijatý už v roku 2019, dodnes nebol plne implementovaný vo väčšine krajín EÚ. Až 21 krajín EÚ, vrátane Slovenska, je predmetom právnych konaní za nesplnenie týchto povinností.

03. 07. 2024VIAC

 

Európsky deň solárnej energie pripomína dôležitosť slnka

Európsky deň solárnej energie je iniciatíva, za ktorou stojí SolarPower Europe, pričom cieľom je spojiť občanov, podniky a politikov, aby spoločne poukázali na výhody solárnej energie a podporovali spoločné opatrenia pre udržateľnú a odolnú budúcnosť.

20. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek