Vízia najsilnejšej frakcie Európskeho parlamentu - silnejšia ekonomika, slabšie environmentálne ciele

SAPI
03. 07. 2024



Dohoda zeleného rastu - taký symbolický názov by mohla podľa dokumentu s prioritami Európskej ľudovej strany niesť revidovaná Európska zelená dohoda. Konzervatívci navrhujú hlbšie zameranie sa na ekonomiku a energetickú bezpečnosť, argumentujúc, že súčasné prísne environmentálne regulácie môžu brzdiť hospodársky rast a konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Tento postoj poukazuje na narastajúce napätie medzi ekologickými cieľmi a ekonomickými záujmami v rámci EÚ. Kým ochrana životného prostredia aj naďalej ostáva kľúčovým aspektom európskej politiky, tak strana počíta s o niečo laxnejšími podmienkami napríklad v oblasti ochrany prírody. Na druhú stranu sa v dokumente viac spomína podpora niektorých technológií, vrátane vodíkových technológií a malých modulárnych reaktorov, ktoré môžu nabudiť európsku ekonomiku a posilniť jej energetickú nezávislosť od dovozu palív zo zahraničia. Tieto zmeny zdôrazňujú širší trend v rozhodovaní EÚ, kde ekonomické aspekty zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu v diskusiách o klimatických opatreniach a hoci nemožno očakávať drastický úpadok v environmentálnych cieľoch EÚ, zmena rétoriky najsilnejšej európskej frakcie môže v najbližších rokoch značne zamiešať karty.

Súvisiace

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

21. 02. 2025VIAC

 

EÚ znížila minulý rok vďaka OZE emisie o 8 percent

EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek