Slovensko nezjednodušilo povoľovacie procesy pre OZE, hrozí mu žaloba EK

SAPI
21. 02. 2025



Meškajúce zjednodušenie povoľovacích procesov pre projekty OZE na Slovensku môže skončiť žalobou na Európskom súdnom dvore. Keďže Slovensko nedostatočne vysvetlilo meškanie zjednodušenia povoľovania v zmysle Smernice (EÚ) 2023/2413, oznámila Európska komisia spustenie tzv. infringementu voči Slovensku.

Ak Slovensko, podobne ako aj ďalšie krajiny, do dvoch mesiacov nepredloží jasný plán zapracovania smernice do slovenskej legislatívy, môže Európska komisia postúpiť tento prípad Európskemu súdnemu dvoru. Európska komisia nás pritom na meškanie upozornila už v septembri 2024. 

Smernica prijatá v roku 2023 požaduje od členských štátov zadefinovanie jasných lehôt pre povoľovacie procesy pre konkrétne technológie OZE. Takisto požaduje od členských krajín pripraviť tzv. akceleračné zóny, kde bude zjednodušený proces povoľovania a výstavby zdrojov OZE.  Členské štáty mali takisto do legislatívy zapracovať princíp, podľa ktorého sú projekty OZE a uskladňovania elektriny v nadradenom verejnom záujme. 

Zmeny v legislatíve malo Slovensko, podobne ako aj ostatné členské štáty EÚ, prijať najneskôr do júla 2024. Okrem Slovenska spustila EK vo veci implementácie smernice  (EÚ) 2023/2413 infringement aj voči Bulharsku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Cypru, Holandsku a Švédsku. 


Súvisiace

EÚ musí zvýšiť investície do sietí a skladovania elektriny, pomôže aj ekonomike

Európska únia by mala v oblasti energetiky zvýšiť výdavky do rozvoja sietí a skladovania energií, či zaviesť normy pre kybernetickú bezpečnosť aj pre solárne elektrárne. Ročne totiž členské krajiny zaplatia za fosílne palivá krajinám mimo EÚ 600 miliárd eur, ktoré by pomohli európskej ekonomike a tvorbe pracovných miest.

11. 06. 2025VIAC

 

Zelené zdroje pokryli v EÚ takmer polovicu spotreby elektriny, Slovensko čelí žalobe za ich pomalé povoľovanie

Prínos obnoviteľných zdrojov energie k pokrytiu spotreby elektriny v EÚ rástol podľa Eurostatu v roku 2023 najviac za posledných 20 rokov. Kým Európa využíva nízke ceny technológie na znižovanie závislosti na dovoze energetických komodít z iných regiónov, Slovensku hrozí žaloba zo strany Európskej komisie za meškajúce zjednodušenie povoľovania zelených zdrojov.

21. 02. 2025VIAC

 

EÚ znížila minulý rok vďaka OZE emisie o 8 percent

EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.

28. 11. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek