Napriek pomerne negatívnemu nastaveniu českej vlády voči OZE je v ČR veľký záujem o ich výstavbu a pripájanie. Na túto situáciu musia reagovať aj distribučné spoločnosti. V distribučnej sústave českej EG.D je v súčasnosti pripojených zhruba tisíc MW inštalovaného výkonu fotovoltických a veterných elektrární a záujem o pripojenie nových zdrojov stúpa. O podmienkach, za akých bude česká distribučka pripájať nové zdroje, hovoril na nedávnej konferencii Česko-slovenské energetické fórum Libor Kolář. Zo slovenskej strany na neho nadviazal vedúci úseku regulácie VSE Holding Branislav Sušila, ktorý vraj „v princípe nevidí prekážky pre pripájanie väčších zdrojov podľa pravidiel prevádzkovateľa prenosovej sústavy.“ My za SAPI môžeme skonštatovať, že VSD je zo všetkých distribučiek na Slovensku najprístupnejšia a dlhodobo sa vyznačuje vysokou úrovňou transparentnosti a aktívnej komunikácie smerom na výrobcov OZE. To sa však nedá povedať o ostatných dvoch distribučných spoločnostiach, a to aj napriek tomu, že jedna z nich po novom spadá pod rovnakého majiteľa.
EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.
28. 06. 2023VIAC →
Jedným z najväčších prekážok rozvoja OZE je stav distribučných sústav. Práve distribučná sieť bola na Slovensku hlavným dôvodom, prečo sa 7 rokov nepripájali nové zdroje.
02. 08. 2021VIAC →
Otázky členov - virtuálna batéria od ZSE, oplatí sa?
24. 04. 2019VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek