České a slovenské distribučky diskutovali o pripájaní nových OZE

SAPI
03. 11. 2021Napriek pomerne negatívnemu nastaveniu českej vlády voči OZE je v ČR veľký záujem o ich výstavbu a pripájanie. Na túto situáciu musia reagovať aj distribučné spoločnosti. V distribučnej sústave českej EG.D je v súčasnosti pripojených zhruba tisíc MW inštalovaného výkonu fotovoltických a veterných elektrární a záujem o pripojenie nových zdrojov stúpa. O podmienkach, za akých bude česká distribučka pripájať nové zdroje, hovoril na nedávnej konferencii Česko-slovenské energetické fórum Libor Kolář. Zo slovenskej strany na neho nadviazal vedúci úseku regulácie VSE Holding Branislav Sušila, ktorý vraj „v princípe nevidí prekážky pre pripájanie väčších zdrojov podľa pravidiel prevádzkovateľa prenosovej sústavy.“ My za SAPI môžeme  skonštatovať, že VSD je zo všetkých distribučiek na Slovensku najprístupnejšia a dlhodobo sa vyznačuje vysokou úrovňou transparentnosti a aktívnej komunikácie smerom na výrobcov OZE. To sa však nedá povedať o ostatných dvoch distribučných spoločnostiach, a to aj napriek tomu, že jedna z nich po novom spadá pod rovnakého majiteľa. 

Komentáre

Súvisiace

Dôležitá diskusia o budúcnosti slovenskej energetiky

EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

28. 06. 2023VIAC

 

Nevyhnutnosťou pre ďalší rozvoj OZE budú investície do distribučných sústav

Jedným z najväčších prekážok rozvoja OZE je stav distribučných sústav. Práve distribučná sieť bola na Slovensku hlavným dôvodom, prečo sa 7 rokov nepripájali nové zdroje.

02. 08. 2021VIAC

 

Otázky členov - virtuálna batéria od ZSE, oplatí sa?

Otázky členov - virtuálna batéria od ZSE, oplatí sa?

24. 04. 2019VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek