Repowering patrí stále medzi najhorúcejšie témy v slovenskej energetike a veci sa začínajú hýbať. Ostro sledované sú však aj aukcie, na ktoré čakáme už druhý rok a je zrejmé, že čakanie tak skoro neskončí. Ministerstvo hospodárstva totiž hľadá spôsoby, ako rozvíjať OZE, kým vyrieši komplikácie brániace aukciám. Podpora by mala ísť z Modernizačného fondu, no je ešte priskoro robiť závery. Plány ministerstva sú stále len v procese tvorby a vieme o nich príliš málo. Téme sa venoval energie-portal.sk, ktorý priniesol stručné zhrnutie toho, čo je známe.
Minulý týždeň prebehla verejná diskusia k plánu obnovy, organizovaná Ministerstvom financií. Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy MF Lívia Vašáková pripomenula, že zo sumy približne 5,8 miliardy eur by malo byť podľa Európskej komisie vyhradených na takzvané zelené projekty 37 % a ďalších 20 % je prioritne určených na digitalizáciu.
21. 12. 2020VIAC →
Na Slovensku funguje od roku 2009 systém podpory OZE prostredníctvom výkupných cien elektriny, ktorý výrobcom garantuje výkupné ceny na 15 rokov, pričom rozdiel medzi trhovou cenou dopláca štát. Keďže na Slovensku platí viac ako 6 rokov stop-stav, teda zákaz pripájania nových zdrojov do distribučnej sústavy, väčšina všetkých našich obnoviteľných zdrojov pochádza ešte z obdobia 2010 – 2012. Avizovanou zmenou má byť repowering.
11. 12. 2020VIAC →
Historický dlh vo výške 400 miliónov eur je výsledok neodbornej regulácie. Avizované splácanie dlhu rieši ale len dôsledok problému a nie príčinu. ÚRSO a MH SR aktuálne pracujú na riešení, ktoré by stabilizovalo systém podpory OZE a zabránilo vzniku ďalších dlhov.
04. 12. 2020VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek