Ako ďalej s PPA? Komisia plánuje niekoľko zmien.

SAPI
21. 02. 2022Dohoda o kúpe energie (Power Purchase Agreement, PPA) je podľa Európskej komisie cesta, ako dosiahnuť masívny nárast OZE v Európe. Ide o dlhodobú zmluvu, na základe ktorej sa podnik zaväzuje nakupovať elektrinu priamo od výrobcu obnoviteľnej energie. Odberateľovi aj výrobcovi energie poskytuje finančnú istotu na dlhé obdobie. Aktuálna legislatíva však podľa eurokomisie „neposkytuje explicitné (a) dodatočné usmernenie“ o zmluvách o nákupe energie a Komisia preto v novom návrhu smernice o obnoviteľných zdrojoch predstavila niekoľko zmien, ktoré majú zabezpečiť rozšírenie tohto mechanizmu vo všetkých štátoch Únie. Téme sa venoval portál Euractiv a SAPI si tému PPA vyčlenilo na rok 2022 ako jednu zo strategických oblastí a zriadilo na ňu osobitnú pracovnú skupinu.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek