Dohoda o kúpe energie (Power Purchase Agreement, PPA) je podľa Európskej komisie cesta, ako dosiahnuť masívny nárast OZE v Európe. Ide o dlhodobú zmluvu, na základe ktorej sa podnik zaväzuje nakupovať elektrinu priamo od výrobcu obnoviteľnej energie. Odberateľovi aj výrobcovi energie poskytuje finančnú istotu na dlhé obdobie. Aktuálna legislatíva však podľa eurokomisie „neposkytuje explicitné (a) dodatočné usmernenie“ o zmluvách o nákupe energie a Komisia preto v novom návrhu smernice o obnoviteľných zdrojoch predstavila niekoľko zmien, ktoré majú zabezpečiť rozšírenie tohto mechanizmu vo všetkých štátoch Únie. Téme sa venoval portál Euractiv a SAPI si tému PPA vyčlenilo na rok 2022 ako jednu zo strategických oblastí a zriadilo na ňu osobitnú pracovnú skupinu.
EÚ dosiahla minulý rok významný pokrok ku klimatickej neutralite najmä vďaka OZE. Podľa Európskej environmentálnej agentúry stálo za poklesom emisií skleníkových plynov v roku 2023 o osem percent najmä rast využívania obnoviteľných zdrojov a pokles spotreby uhlia.
28. 11. 2024VIAC →
Podľa najnovšej správy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) sa očakáva, že solárne fotovoltické (PV) systémy budú hlavným motorom rýchlej expanzie obnoviteľných zdrojov energie v nasledujúcom desaťročí.
14. 10. 2024VIAC →
Európska solárna asociácia SolarPower Europe v najnovšej správe s názvom „EU Solar Jobs report 2024“ predpokladá, že do roku 2030 vznikne v sektore fotovoltiky v Európe až 1,5 milióna nových pracovných miest
14. 10. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek