Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom. V Fraunhoferovom inštitúte skúmajú, ako môžu úlohu stabilizátora siete prevziať OZE. Kľúčom k tomu sa môžu stať grid-forming striedače. Ide o zariadenia, premieňajúce jednosmerný prúd na striedavý. Sú naprogramované tak, aby reagovali v krátkom čase na výkyvy v sieti. Ďalším krokom bude implementácia tejto technológie do veľkej fotovoltickej elektrárne s akumulátorom. Tento príklad len potvrdzuje, že budúcnosť je v OZE a ich negatíva je možné odstrániť kvalitným výskumom a investíciami do nových technológií. To je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať aj na Slovensku.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Obavy spojené s výstavbou OZE projektov zdieľali aj podporovatelia i ľudia zasadne proti. Najväčšou obavou bol potenciálny vplyv projektu na možnosti farmárčenia, nasledoval strach, že farmári budú musieť znášať náklady na vyradenie zariadení z prevádzky a svoje miesto mala aj všeobecná nedôvera voči developerom projektov.
28. 11. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek