Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom. V Fraunhoferovom inštitúte skúmajú, ako môžu úlohu stabilizátora siete prevziať OZE. Kľúčom k tomu sa môžu stať grid-forming striedače. Ide o zariadenia, premieňajúce jednosmerný prúd na striedavý. Sú naprogramované tak, aby reagovali v krátkom čase na výkyvy v sieti. Ďalším krokom bude implementácia tejto technológie do veľkej fotovoltickej elektrárne s akumulátorom. Tento príklad len potvrdzuje, že budúcnosť je v OZE a ich negatíva je možné odstrániť kvalitným výskumom a investíciami do nových technológií. To je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať aj na Slovensku.
Spoločnosti Hoval, ktorá sa zameriava najmä na výrobu kotlových systémov a klimatizačných systémov, schválila vláda investičnú pomoc vo forme úľavy na dani z príjmov vo výške osem miliónov eur.
31. 05. 2023VIAC →
Pozornosť vzbudila správa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) o svetových investíciách do energetiky (World Energy Investment, WEI). Podľa správy dosiahnu globálne investície do energetiky v roku 2023 približne 2,8 bilióna dolárov, z čoho by malo približne 1,7 bilióna dolárov ísť do rozvoja zelených technológií.
31. 05. 2023VIAC →
Uplynulý týždeň sa nám podarilo rozvíriť hladinu mediálnych vôd správou o štúdii think tanku Ember, ktorý hovoril o nevyužitom potenciáli OZE v regióne CEE, a ktorého využitie by mohlo stlačiť ceny energií až o 29%. V správe sme hovorili aj o potrebe rozvoja a inovovania distribučných a prenosových sústav, ktoré je možné spolufinancovať z programov EÚ.
24. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek