Aj fotovoltické elektrárne môžu v budúcnosti stabilizovať sústavu

SAPI
21. 12. 2021Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom. V Fraunhoferovom inštitúte skúmajú, ako môžu úlohu stabilizátora siete prevziať OZE. Kľúčom k tomu sa môžu stať grid-forming striedače. Ide o zariadenia, premieňajúce jednosmerný prúd na striedavý. Sú naprogramované tak, aby reagovali v krátkom čase na výkyvy v sieti. Ďalším krokom bude implementácia tejto technológie do veľkej fotovoltickej elektrárne s akumulátorom. Tento príklad len potvrdzuje, že budúcnosť je v OZE a ich negatíva je možné odstrániť kvalitným výskumom a investíciami do nových technológií. To je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať aj na Slovensku. 

Komentáre

Súvisiace

Projekt Zelená domácnostiam II má za sebou úspešný rok

Nie je žiadnym tajomstvom, že najlepším spôsobom, ako predísť ďalším energetickým krízam je rýchlejší prechod na OZE. Najjednoduchšie vedia na OZE prejsť domácnosti a uvedomuje si to aj Európska komisia.

05. 01. 2022VIAC

 

Ambicióznejšie ciele OZE sú stále reálne

Cieľ Európskej komisie zvýšiť podiel OZE z 32 % na 40 % do roku 2030 môže byť podľa analýzy S&P Global Platts na západe Európy prekonaný. Presiahnuť môže až 47 % spotreby v roku 2030.

05. 01. 2022VIAC

 

SAPI: Plynovej kríze sme mohli predísť rýchlejšou transformáciou na OZE

Cena plynu atakuje historické maximá a analytici upozorňujú, že odstavením plynovodu Jamal hrozia Európe odstávky dodávok plynu až blackouty.

22. 12. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek