Za hlavné negatívum obnoviteľných zdrojov energie je všeobecne považovaná ich intermitentnosť, teda nestabilita dodávky. Konvenčné elektrárne, jadrové či uhoľné, zabezpečujú stabilitu elektrickej siete vďaka synchrónnym generátorom. V Fraunhoferovom inštitúte skúmajú, ako môžu úlohu stabilizátora siete prevziať OZE. Kľúčom k tomu sa môžu stať grid-forming striedače. Ide o zariadenia, premieňajúce jednosmerný prúd na striedavý. Sú naprogramované tak, aby reagovali v krátkom čase na výkyvy v sieti. Ďalším krokom bude implementácia tejto technológie do veľkej fotovoltickej elektrárne s akumulátorom. Tento príklad len potvrdzuje, že budúcnosť je v OZE a ich negatíva je možné odstrániť kvalitným výskumom a investíciami do nových technológií. To je niečo, čím by sme sa mali inšpirovať aj na Slovensku.
Takmer 100 % nových kapacít na výrobu elektriny vo svete tvorili minulý rok obnoviteľné zdroje energie, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, avšak podľa Slovenskej asociácie udržateľnej energie je tempo stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja.
01. 04. 2025VIAC →
Veľký nevyužitý potenciál obnoviteľných zdrojov energie má Slovensko aj v oblasti kúrenia a chladenia. Ako vyplýva z dát Eurostat-u, Slovensko je v tejto oblasti až šieste od konca v rámci EÚ27. Podľa SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky to súvisí najmä s plošnými dotáciami plynu na vykurovanie, ktoré predlžujú návratnosť investície domácností do tepelných čerpadiel.
19. 03. 2025VIAC →
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) očakáva nárast globálneho dopytu po elektrine do konca roku 2027. Podľa nového odhadu IEA obnoviteľné zdroje energie pokryjú 95 % nárastu dopytu v tomto trojročnom období.
24. 02. 2025VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek