Českom otriasol prípad požiaru fotovoltiky, je za ňou opäť jej neodborná inštalácia

SAPI
03. 07. 2024Neodborná inštalácia fotovoltiky - musíme dodať viac? Žiaľ, ukazuje sa, že vzhľadom na nedávnu udalosť v českom Šonově je to potrebné. Vplyvom neodbornej, svojvoľne a podomácky zrealizovanej inštalácie fotovoltiky a batériového úložiska tu došlo k požiaru a následnému výbuchu, ktorý spôsobil škodu takmer 7 miliónov CZK. Nechať si robiť inštaláciu od neovereného inštalatéra, či už kvôli zdanlivo lepšej cene alebo časovej dostupnosti, je riziko. Robiť si ju však sám tak, ako to robil v tomto prípade majiteľ domu, už prekračuje hranicu hazardu so zdravím a životom. Ide o nešťastnú priamu úmeru, kde s pribúdajúcou fotovoltikou pribúdajú aj prípady jej porúch. Ukazuje sa však tiež, že médiá a často aj zložky integrovaného záchranného systému využívajú veľmi zjednodušenú terminológiu, ktorá vykresľuje samotnú fotovoltiku ako rizikovú a zbytočne tým vyvolávajú strach a nedôveru voči týmto zariadeniam. Tu musíme zopakovať, že správne navrhnutý a nainštalovaný fotovoltický systém bezemisnú elektrinu vyrába bezpečne a dlhodobo.

Komentáre

Súvisiace

Energetické dátové centrum je v plnej prevádzke

Energetické dátové centrum (EDC) je od 1. júla 2024 plne funkčné a prináša nové funkcionality pre slovenský energetický trh. OKTE, prevádzkovateľ EDC, sa tak drží stanoveného časového harmonogramu, podľa ktorého sa mal pri predstavovaní jednotlivých funkcionalít riadiť.

03. 07. 2024VIAC

 

Najväčšia asociácia presadzujúca rozvoj OZE mení názov

Najväčšia slovenská asociácia zameraná na obnoviteľné zdroje mení názov. Po novom sa Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude volať „SAPI – Slovenská asociácia udržateľnej energetiky“.

17. 06. 2024VIAC

 

Predaj tepelných čerpadiel medziročne klesol, dlhodobo však stále zaznamenávajú rastúci trend

Pokles predaja tepelných čerpadiel zaznamenala v roku 2023 celá Európska únia. Kým celoeurópsky predaj klesol o približne 5 %, Slovensko zaznamenalo v porovnaní s rokom 2022 až 16 % pokles.

13. 06. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek