Slovensko v boji s klimatickou zmenou nesplní ani požiadavky EÚ, iba jadrová energia nám nebude stačiť

SAPI
07. 05. 2025



V Bratislave 6. mája 2025

TLAČOVÁ SPRÁVA

Slovensko v boji s klimatickou zmenou nesplní ani požiadavky EÚ, iba jadrová energia nám nebude stačiť

 

Slovensko nemusí splniť požiadavky EÚ v oblasti dosiahnutia uhlíkovej neutrality a boja s klimatickou zmenou. Národný energetický a klimatický plán, ktorý definuje ciele aj v oblasti nových zdrojov na výrobu energií vrátane elektriny, je podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky nedostatočný. Navyše, ako ukazuje scenár Prognostického ústavu SAV, spotreba elektrickej energie bude vplyvom dekarbonizácie a elektrifikácie spotreby v priemysle, doprave i budovách rásť. Navyše, rozvoj obnoviteľných zdrojov energie bude nevyhnutný aj v prípade výstavby nového jadrového zdroja.  

 

Klimatickú zmenu pociťuje Slovensko už dnes, a to nielen formou škôd na majetku obyvateľov a štátu v dôsledku povodní spôsobených prívalovými dažďami, ale aj v oblasti poľnohospodárstva. Napriek tomu, ako aj požiadavkám EÚ na dosiahnutie klimatickej neutrality, nerieši slovenský Národný energetický a klimatický plán (NEKP) tieto výzvy podľa SAPI dostatočne ambiciózne. „Vláda SR nielenže schválila tento plán v apríli s viac ako 9-mesačným omeškaním, ale aj ciele, ktoré sme si stanovili napríklad v oblasti nových zelených zdrojov a úspor energií, sú nižšie, ako nám vyplýva z požiadaviek legislatívy EÚ,“ upozorňuje Ján Karaba, výkonný riaditeľ SAPI – Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky.   

 

Čo hovoria čísla

Slovensko by totiž podľa prijatých záväzkov malo do roku 2030 pokryť 35 % spotreby energií práve z obnoviteľných zdrojov energií (OZE). Návrh NEKP, ktorý zaslal rezort hospodárstva komisii, však počíta iba s 25 %-ným podielom. Navyše, bez odstránenia bariér pre výstavbu OZE nielenže Slovensko nedosiahne požadovanú úroveň zelených zdrojov, ale sa aj stane po roku 2030 závislé na dovoze elektriny z iných krajín. Aj preto by rezort hospodárstva mal podľa SAPI upraviť NEKP zohľadňujúc toto riziko a štát zároveň začať prijímať opatrenia na podporu rozvoja OZE.  „O snahe vlády zabezpečiť plyn, za ktorý zaplatíme iným krajinám, počujeme stále. O tom, ako bude reálne riešiť hroziaci nedostatok elektriny, nepočuť prakticky nič - okrem plánu na výstavbu nového jadrového zdroja,“ upozorňuje J. Karaba.

Na Slovensku sa totiž musí pripraviť na to, že v nadchádzajúcich rokoch bude pomerne významne rásť spotreba elektriny, a to vzhľadom na elektrifikáciu technológií v priemysle, už prebiehajúci prechod domácností na kúrenie elektrinou v rámci využívania tepelných čerpadiel, ale aj rozvoj elektromobility. „Dokonca aj analýza štátneho Útvaru hodnoty za peniaze hovorí o tom, že v prípade výstavby nového jadrového zdroja budeme potrebovať 8000 megawattov výkonu veterných elektrární, pričom dnes sú v prevádzke 3 megawatty. V prípade fotovoltických elektrární je to 9000 megawattov, pričom dnes máme len 1100 megawattov,“ upozorňuje J. Karaba. Práve NEKP by preto mal obsahovať jasnú stratégiu, a najmä opatrenia, ktoré odstránia bariéry, ktoré dnes brzdia investície do zelených zdrojov.

  

Čo hovorí scenár SAV

Slovensko by mohlo totiž v roku 2050 aj podľa tzv. „zeleného scenára“ dosiahnutia klimatickej neutrality potrebovať až 50 terawathodín elektriny ročne. Scenár vypracoval Prognostický ústav Slovenskej akadémie vied. Dnes je pritom ročná spotreba elektriny na Slovensku len približne 30 terawatthodín. Nedostatku elektriny však budeme aj podľa tohto scenára ako krajina čeliť už skôr. „Už v roku 2035, teda o desať rokov, môže spotreba elektriny vzrásť na takmer 40 terawatthodín, teda o tretinu viac oproti dnešku. Práve obnoviteľné zdroje energie by mohli byť kľúčové pre pokrytie tohto nárastu spotreby,“ vysvetľuje Martina Repíková z Prognostického ústavu Slovenskej akadémie vied.

Ako dodáva J. Karaba, v tom čase totiž nebude dokončený ani vládou avizovaný nový jadrový zdroj. Vzhľadom na skúsenosti s výstavbou jadrových elektrární, najmä s predlžovaním a predražovaním ich výstavby nielen v Európe, je podľa neho otázne, či bude dokončený v roku 2040. „Veterné, fotovoltické, vodné, či geotermálne elektrárne sa dajú postaviť omnoho rýchlejšie. Bavíme sa o rokoch, ak nenarážajú na bariéry v zákonoch a pri povoleniach. Aj scenár SAV hovorí, že Slovensko má dostatočný potenciál do roku 2035 zabezpečiť elektrinu z až 2500 megawattov kapacity veterných elektrární, a 7600 megawattov fotovoltických elektrární,“ upozorňuje J. Karaba.

 

Čo prinesú OZE Slovensku

Podľa J. Karabu v dôsledku zlého nastavenia NEKP-u hrozí nielen to, že Slovensko sa nebude blížiť k uhlíkovej neutralite, a teda dostatočne sa podieľať na boji s klimatickou zmenou. Výsledkom bude aj závislosť na dovoze elektriny a jej vyššia cena už v najbližších rokoch. „Kapacity zelených zdrojov rastú vo svete násobne rýchlejšie ako kapacity jadrových, plynových, či uhoľných elektrární. A to nielen v EÚ, ale najmä v krajinách ako je Čína, India, či USA. Dôvod je jednoduchý, veterné a fotovoltické elektrárne dnes patria k najlacnejším bezemisným zdrojom elektriny. Tým pozitívne vplývajú na pokles cien elektriny pre domácnosti a priemysel v týchto krajinách,“ dodáva J. Karaba.

Vláda by preto podľa SAPI mala prehodnotiť ciele, ktoré si nastavila v oblasti využívania OZE, nielen v rámci výroby elektriny, ale napríklad aj v doprave, či znižovania spotreby energií. „Aj v prípade znižovania spotreby energií Slovensko poslalo Európskej komisii vlastný cieľ, ktorý je už teraz o 11 percent nižší ako cieľ, ktorý nám vyplýva z prijatých záväzkov voči Európskej únii,“ dodáva J. Karaba.

 

Kontakt pre médiá

Ján Karaba                                                                                           Peter Marčan

riaditeľ SAPI                                                                                         PR agentúra ReputationN

jan.karaba@sapi.sk                                                                           marcan@reputationn.sk

+421 902 287 397                                                                              +421 910 984 243

 

Súvisiace

MH SR by malo prehodnotiť klimatické ciele v NECP

Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) vyzýva Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), aby prehodnotilo klimatické ciele stanovené v Národnom energetickom a klimatickom pláne. Plánovaný podiel OZE na domácej spotrebe energie vo výške 23% je podľa asociácie málo ambiciózny, keďže Slovensko má ďaleko vyšší potenciál.

13. 02. 2024VIAC

 

Komentár SAPI k návrhu aktualizácie NECP

S vydaním návrhu aktualizácie Integrovaného národného energetického a klimatického plánu zhrnul tím SAPI svoje zistenia v komentári pre Euractiv.

07. 09. 2023VIAC

 

Verejnosť návrh aktualizácie NECP tento mesiac neuvidí

Už do konca tohto mesiaca majú členské štáty EÚ, vrátane Slovenska, Bruselu predstaviť návrh aktualizácie svojich Národných energetických a klimatických plánov. Prípravu v rámci Slovenskej republiky má na starosť Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré má určiť nové ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti.

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek