Prvé podzemné úložisko vodíku je v Rakúsku

SAPI
10. 05. 2023Po dvoch rokoch od ohlásenia projektu bolo v rakúskom Gamperne spustené do prevádzky prvé geologické úložisko vodíku na svete. Bývalé rezervoáre zemného plynu budú využité na sezónne uskladňovanie bezemisného vodíka. 

Podľa vedenia spoločnosti RAG Austria, ktorá za úložiskom stojí, bude prebytočne vyrobená elektrina z letných mesiacov prekonvertovaná na vodík a uložená na využitie v zimných mesiacoch, kedy je produkcia zo solárnych panelov obmedzená. V súčasnosti sa počíta so zapojením približne 1000 domácností, ktoré budú poskytovať čistú elektrinu. Rakúska vláda pokladá elektrifikáciu a uskladňovanie elektriny za základné piliere dekarbonizácie. Vodík má ako energetický nosič zohrať významnú úlohu a jeho podzemné ukladanie je súčasťou dlhodobej rakúskej stratégie, preto môžeme očakávať ďalšie investície do rakúskej vodíkovej infraštruktúry.

Komentáre

Súvisiace

Plynári sa pripravujú na vodík

Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne a plány neprekazil ani odchod dnes už bývalého ministra Sulíka. Plynári sa na prechod intenzívne pripravujú a investujú do úprav plynovodov, ktoré by po definitívnom odpojení sa od dodávok plynu z Ruskej federácie mali prepravovať práve vodík.

24. 05. 2023VIAC

 

Ako ďalej s vodíkom?

Vodík patrí medzi nosné témy dnes už bývalého ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Za jeho pôsobenia vo funkcii sa preto začali podnikať viaceré kroky k rozvoju infraštruktúry a tieto projekty pokračujú aj po jeho odchode, sprevádzané rôznymi odbornými diskusiami.

29. 03. 2023VIAC

 

Finálna definícia obnoviteľného vodíka je o krok bližšie k realite

Začiatkom týždňa bol Európskou komisiou prijatý delegovaný akt, ktorý navrhuje finálne vymedzenie obnoviteľného vodíka a ďalších obnoviteľných palív. Už dlhšie existuje nesúlad v tom, či by sa mal do tzv. zeleného vodíka rátať aj vodík vyrobený z jadra.

15. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek