Finálna definícia obnoviteľného vodíka je o krok bližšie k realite

SAPI
15. 02. 2023Začiatkom týždňa bol Európskou komisiou prijatý delegovaný akt, ktorý navrhuje finálne vymedzenie obnoviteľného vodíka a ďalších obnoviteľných palív. Už dlhšie existuje nesúlad v tom, či by sa mal do tzv. zeleného vodíka rátať aj vodík vyrobený z jadra. 

V súčasnom návrhu sa kladie dôraz na palivá vyrobené pomocou OZE, kedy musia byť elektrolyzéry pripojené na nové inštalácie OZE. Komisia verí, že sa tak podnieti nielen výroba vodíka, ale aj nové investície do OZE. Tento úmysel by sa mohol skutočne naplniť – napríklad na Slovensku už dávnejšie deklarovala Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) záujem o produkciu obnoviteľného vodíka v Jaslovských Bohuniciach za využitia solárnej energie. V súvislosti s tým už JESS aj vyhlásila verejné obstarávanie pre výstavbu slnečnej elektrárne. Návrhu Komisie sa bude najbližšie mesiace venovať Rada EÚ aj Európsky parlament.

Komentáre

Súvisiace

Estónsko vsádza na zelený vodík

tónsko patrí medzi krajiny, ktoré najviac pociťujú dôsledky ekonomickej vojny s Ruskom. Ako pri drvivej väčšine krajín, aj tu je problematická energetika, predovšetkým závislosť na dovoze palív z Ruskej federácie.

13. 07. 2022VIAC

 

MÁ VODÍK V DOPRAVE BUDÚCNOSŤ?

Portál EURACTIV Slovensko Vás pozýva na online podujatie s názvom Má vodík v doprave budúcnosť?, ktoré sa uskutoční 24. júna 2022 v čase od 10:00 do 11:30

21. 06. 2022VIAC

 

SPP – distribúcia vyskúša primiešať vodík do zemného plynu

Slovensko to s vodíkom myslí naozaj vážne. Spoločnosť SPP – distribúcia vyskúša v Blatnej na Ostrove primiešavanie desiatich percent vodíka do zemného plynu pre firmy aj domácnosti.

04. 05. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek