21.06.2022
ÚVOD → AKTUALITY →Udalosti a podujatia
V prípade záujmu o účasť sa, prosím, registrujte tu.
Klimatická zmena je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Medzinárodný panel pre zmenu klímu (IPCC) upozorňuje, že na zvrátenie jej najhorších dôsledkov už nezostáva veľa času. Snaha zvrátiť alebo aspoň zastaviť degradáciu životného prostredia a otepľovanie atmosféry sa preto v uplynulých rokoch stala najvyššou prioritou Európskej komisie. Boj proti klimatickým zmenám však nie je len doménou európskej exekutívy. Prispieť musia aj národné štáty, priemysel, miestne samosprávy, mimovládne organizácie a ľudia sami.
Miestne samosprávy majú na Slovensku aj vo zvyšných členských štátoch Únie dlhodobo najvyššiu mieru dôveryhodnosti spomedzi všetkých inštitúcií verejnej správy. Práve oni môžu byť spojením medzi plánmi Komisie a národných štátov a občianskymi klimatickými projektami a aktivizmom.
Otázky:
Čo je to klimatický aktivizmus a akú úlohu hrá v boji proti klimatickej zmene?
Ako maximálne využiť občiansky potenciál pri tvorbe zelených politík?
Ako podporiť obce, mestá a miestne samosprávy v tvorbe zelených politík?
Otvorenie podujatia:
Jan Pátek, komunikačný manažér Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku
Panelisti:
Ján Budaj, minister životného prostredia Slovenskej republiky
Peter Pollák, poslanec Európskeho parlamentu (EPP) [online]
Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Martina Paulíková, ekologička, Združenie Slatinka
Moderátor:
Michal Hudec, editor EURACTIV Slovensko
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry sa obnoviteľné zdroje stanú hlavným zdrojom elektrickej energie vo svete už v horizonte troch rokov.
15. 02. 2023VIAC →
Väčšina vyrobeného objemu elektriny sa v súčasnosti obchoduje na spotovom trhu a nie cez dlhodobé kontrakty, ako tomu bolo zvykom donedávna, keď sa na spotovom trhu hlavne dokupovala odchýlka na vyrovnanie diagramov v portfóliách dodávateľov elektriny.
07. 09. 2022VIAC →
Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.
06. 07. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek