21.06.2022
ÚVOD → AKTUALITY →Udalosti a podujatia
V prípade záujmu o účasť sa, prosím, registrujte tu.
Klimatická zmena je jednou z najväčších výziev súčasnosti. Medzinárodný panel pre zmenu klímu (IPCC) upozorňuje, že na zvrátenie jej najhorších dôsledkov už nezostáva veľa času. Snaha zvrátiť alebo aspoň zastaviť degradáciu životného prostredia a otepľovanie atmosféry sa preto v uplynulých rokoch stala najvyššou prioritou Európskej komisie. Boj proti klimatickým zmenám však nie je len doménou európskej exekutívy. Prispieť musia aj národné štáty, priemysel, miestne samosprávy, mimovládne organizácie a ľudia sami.
Miestne samosprávy majú na Slovensku aj vo zvyšných členských štátoch Únie dlhodobo najvyššiu mieru dôveryhodnosti spomedzi všetkých inštitúcií verejnej správy. Práve oni môžu byť spojením medzi plánmi Komisie a národných štátov a občianskymi klimatickými projektami a aktivizmom.
Otázky:
Čo je to klimatický aktivizmus a akú úlohu hrá v boji proti klimatickej zmene?
Ako maximálne využiť občiansky potenciál pri tvorbe zelených politík?
Ako podporiť obce, mestá a miestne samosprávy v tvorbe zelených politík?
Otvorenie podujatia:
Jan Pátek, komunikačný manažér Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku
Panelisti:
Ján Budaj, minister životného prostredia Slovenskej republiky
Peter Pollák, poslanec Európskeho parlamentu (EPP) [online]
Vladimír Šucha, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Martina Paulíková, ekologička, Združenie Slatinka
Moderátor:
Michal Hudec, editor EURACTIV Slovensko
Energetické komunity sú považované za budúcnosť decentralizovanej výroby a spotreby elektriny nielen v prípade domácnosti.
28. 11. 2024VIAC →
Energetické komunity sú považované za budúcnosť decentralizovanej výroby a spotreby elektriny nielen v prípade domácnosti. Nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví nepodporuje ich rozvoj a naopak môže ešte osekať finančné benefity, ktoré vďaka nim môžu spotrebitelia dosiahnuť. Regulátor napríklad navrhuje aj dvojnásobné spoplatnenie elektriny, ktorú by si energetická komunita uskladnila v batérií.
25. 11. 2024VIAC →
Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickými zmenami. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií CO2, ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa do roku 2030.
23. 02. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek