Von der Leyenová hovorí o riešeniach energetickej krízy

SAPI
11. 10. 2022Predsedníčka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila na záťaž, akú pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh EÚ predstavujú stále vysoké ceny plynu. Podľa von der Leyenovej  treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. Opatrenia by tiež mali zamedziť, aby vysoké ceny plynu ťahali nahor ceny elektriny. Predsedníčka nezabudla spomenúť ani potrebu vyšších investícií na prechod k energetickej nezávislosti. Posledný bod je dôležitý, lebo ide o proaktívne riešenie a nie len reaktívne. Časy, kedy sme stíhali na globálne zmeny reagovať sú nateraz preč. Rýchla eskalácia geopolitickej situácie a z nej plynúce následky si vyžadujú nové prístupy a veľké zmeny. Komisia o prechode na OZE hovorí už roky, no realizáciu plánov komplikoval nízky záujem štátov, ktoré spoliehali práve na zemný plyn. Práve v takýchto krajinách (áno, vrátane Slovenska) bude potrebné investovať do infraštruktúry ale predovšetkým do rozvoja obnoviteľných zdrojov a do energetickej efektívnosti. SAPI na to upozorňuje už roky, no kým doteraz to bolo žiadané, teraz už hovoríme o nevyhnutnosti.

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

 

Modernizácia prenosových sietí v EÚ neprebieha dostatočne rýchlo

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.

09. 08. 2023VIAC

 

Ambicióznejšie ciele pre solárnu energiu v EÚ sa stávajú realitou

Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.

09. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek