Von der Leyenová hovorí o riešeniach energetickej krízy

SAPI
11. 10. 2022Predsedníčka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila na záťaž, akú pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh EÚ predstavujú stále vysoké ceny plynu. Podľa von der Leyenovej  treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. Opatrenia by tiež mali zamedziť, aby vysoké ceny plynu ťahali nahor ceny elektriny. Predsedníčka nezabudla spomenúť ani potrebu vyšších investícií na prechod k energetickej nezávislosti. Posledný bod je dôležitý, lebo ide o proaktívne riešenie a nie len reaktívne. Časy, kedy sme stíhali na globálne zmeny reagovať sú nateraz preč. Rýchla eskalácia geopolitickej situácie a z nej plynúce následky si vyžadujú nové prístupy a veľké zmeny. Komisia o prechode na OZE hovorí už roky, no realizáciu plánov komplikoval nízky záujem štátov, ktoré spoliehali práve na zemný plyn. Práve v takýchto krajinách (áno, vrátane Slovenska) bude potrebné investovať do infraštruktúry ale predovšetkým do rozvoja obnoviteľných zdrojov a do energetickej efektívnosti. SAPI na to upozorňuje už roky, no kým doteraz to bolo žiadané, teraz už hovoríme o nevyhnutnosti.

Komentáre

Súvisiace

Zástupcovia vlády, ministerstiev, štátnej správy, firiem a profesijných organizácií hovorili za okrúhlym stolom o budúcnosti slovenskej energetiky

V utorok 16. apríla 2024 si za jeden stôl sadli zástupcovia ministerstiev a ďalších orgánov štátnej správy, firiem a asociácií pôsobiacich v energetike, aby spoločne prediskutovali očakávania a plány Slovenska na ceste k uhlíkovej neutralite.

18. 04. 2024VIAC

 

Európa zaznamenala rekordný pokles v emisiách

Od spustenia systému obchodovania s emisiami zaznamenala minulý rok Európa najväčší rekord v medziročnom poklese emisií uhlíka.

12. 04. 2024VIAC

 

Európsky parlament prijal návrh zákona o obnove prírody

Po niekoľkých mesiacoch odkladov a rokovaní schválil Európsky parlament návrh znenia zákona o obnove prírody. Cieľom zákona je zvrátiť stratu biodiverzity a zmenu klímy vplyvom ľudských zásahov do prírody a prirodzeného prostredia živočíchov.

06. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek