Predsedníčka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila na záťaž, akú pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh EÚ predstavujú stále vysoké ceny plynu. Podľa von der Leyenovej treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. Opatrenia by tiež mali zamedziť, aby vysoké ceny plynu ťahali nahor ceny elektriny. Predsedníčka nezabudla spomenúť ani potrebu vyšších investícií na prechod k energetickej nezávislosti. Posledný bod je dôležitý, lebo ide o proaktívne riešenie a nie len reaktívne. Časy, kedy sme stíhali na globálne zmeny reagovať sú nateraz preč. Rýchla eskalácia geopolitickej situácie a z nej plynúce následky si vyžadujú nové prístupy a veľké zmeny. Komisia o prechode na OZE hovorí už roky, no realizáciu plánov komplikoval nízky záujem štátov, ktoré spoliehali práve na zemný plyn. Práve v takýchto krajinách (áno, vrátane Slovenska) bude potrebné investovať do infraštruktúry ale predovšetkým do rozvoja obnoviteľných zdrojov a do energetickej efektívnosti. SAPI na to upozorňuje už roky, no kým doteraz to bolo žiadané, teraz už hovoríme o nevyhnutnosti.
Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.
11. 09. 2024VIAC →
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.
22. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek