Von der Leyenová hovorí o riešeniach energetickej krízy

SAPI
11. 10. 2022Predsedníčka Európskej komisie v otvorenom liste upozornila na záťaž, akú pre ľudí, ekonomiku a pre jednotný trh EÚ predstavujú stále vysoké ceny plynu. Podľa von der Leyenovej  treba prijať opatrenia, ktoré znížia cenu dovážaného plynu a zároveň zachovajú bezpečnosť dodávok. Opatrenia by tiež mali zamedziť, aby vysoké ceny plynu ťahali nahor ceny elektriny. Predsedníčka nezabudla spomenúť ani potrebu vyšších investícií na prechod k energetickej nezávislosti. Posledný bod je dôležitý, lebo ide o proaktívne riešenie a nie len reaktívne. Časy, kedy sme stíhali na globálne zmeny reagovať sú nateraz preč. Rýchla eskalácia geopolitickej situácie a z nej plynúce následky si vyžadujú nové prístupy a veľké zmeny. Komisia o prechode na OZE hovorí už roky, no realizáciu plánov komplikoval nízky záujem štátov, ktoré spoliehali práve na zemný plyn. Práve v takýchto krajinách (áno, vrátane Slovenska) bude potrebné investovať do infraštruktúry ale predovšetkým do rozvoja obnoviteľných zdrojov a do energetickej efektívnosti. SAPI na to upozorňuje už roky, no kým doteraz to bolo žiadané, teraz už hovoríme o nevyhnutnosti.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy.

15. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek