Väčšina Slovákov považuje zelenú transformáciu za potrebnú

SAPI
28. 06. 2023 

Až 76% slovenskej populácie pokladá zmenu klímy za hrozbu, ktorú je potrebné začať riešiť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý minulý týždeň predstavil Institut 2050. Ukazuje sa, že iba okolo 10% Slovákov popiera klimatické zmeny alebo si myslí, že nie je potrebné adresovať ich. 

Výskum sa taktiež zameral na verejnú mienku ohľadom Európskej zelenej dohody a zelených opatrení. Aj tu prevažuje počet hlasov, ktoré si myslia, že Európska zelená dohoda prinesie v nasledujúcich rokoch pozitívnu zmenu a ktoré podporujú terajšie alebo ambicióznejšie ciele. Na druhú stranu sa ukazuje, že slovenskej verejnosti chýba osveta a iba málo občanov je dostatočne informovaných o všetkých aspektoch klimatických cieľov a opatrení. Priaznivcov OZE však poteší, že podľa výskumu väčšina Slovákov podporuje ich rozvoj. Všetky zdroje OZE majú podporu viac než 63% Slovákov, pričom najväčšiu podporu má slnečná energia – až 89%. Všetky OZE zároveň v podpore prekonali jadrovú energiu a fosílne palivá.

Komentáre

Súvisiace

Pozvánka na webinár „Obnoviteľné zdroje ako súčasť zelenej transformácie“

Najbližší webinár organizovaný Slovenskou klimatickou iniciatívou sa bude venovať úlohe obnoviteľných zdrojov v zelenej transformácii Slovenska.

05. 04. 2023VIAC

 

Slováci síce OZE podporujú, prispieť na ich rozvoj však už veľmi nechcú

Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.

06. 07. 2022VIAC

 

ZELENÁ ZMENA ZDOLA

Občianske združenie EuroPolicy, v spolupráci s portálom EURACTIV Slovensko, Vás pozývajú na podujatie s názvom Zelená zmena zdola, ktoré sa uskutoční 21. júna 2022 v čase od 13:00 do 15:00 v Európskom informačnom centre (Palisády 29, Bratislava). Podujatie vzniklo v spolupráci s Kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku.

21. 06. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek