Väčšina Slovákov považuje zelenú transformáciu za potrebnú

SAPI
28. 06. 2023 

Až 76% slovenskej populácie pokladá zmenu klímy za hrozbu, ktorú je potrebné začať riešiť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý minulý týždeň predstavil Institut 2050. Ukazuje sa, že iba okolo 10% Slovákov popiera klimatické zmeny alebo si myslí, že nie je potrebné adresovať ich. 

Výskum sa taktiež zameral na verejnú mienku ohľadom Európskej zelenej dohody a zelených opatrení. Aj tu prevažuje počet hlasov, ktoré si myslia, že Európska zelená dohoda prinesie v nasledujúcich rokoch pozitívnu zmenu a ktoré podporujú terajšie alebo ambicióznejšie ciele. Na druhú stranu sa ukazuje, že slovenskej verejnosti chýba osveta a iba málo občanov je dostatočne informovaných o všetkých aspektoch klimatických cieľov a opatrení. Priaznivcov OZE však poteší, že podľa výskumu väčšina Slovákov podporuje ich rozvoj. Všetky zdroje OZE majú podporu viac než 63% Slovákov, pričom najväčšiu podporu má slnečná energia – až 89%. Všetky OZE zároveň v podpore prekonali jadrovú energiu a fosílne palivá.

Komentáre

Súvisiace

Veterné elektrárne sú kľúčový prvok boja s klimatickými zmenami aj pre Slovensko

Veterné elektrárne sú najlacnejšou cestou v rámci boja s klimatickými zmenami. Podľa energetického think-tanku Ember môžu aj vďaka tomu spolu so solárnymi elektrárňami prispieť až k tretine znižovania emisií CO2, ktoré je potrebné pre dosiahnutie globálneho cieľa zníženia teplôt o 1,5 stupňa do roku 2030.

23. 02. 2024VIAC

 

Elektráreň Nováky dnes oficiálne ukončuje svoju prevádzku

Po dlhých rokoch svojho fungovania dnes Elektráreň Nováky oficiálne ukončuje výrobu elektriny a tepla z uhlia.

20. 12. 2023VIAC

 

Analýza: zabránené emisie ako nástroj pre dosiahnutie klimatických cieľov

Podľa nedávno vydanej analýzy agentúry GreenTalk je Slovensko schopné naplniť ciele vyplývajúce z Európskej zelenej dohody a balíčku Fit for 55. Kľúčovú úlohu by pri tom mali zohrať tzv. zabránené emisie, teda emisie, ktoré sa nevyprodukujú vďaka využitiu ekologickejších zdrojov a technológií.

06. 12. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek