Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa!

SAPI
18. 10. 2022Rok a pol od ohlásenia podpory obnovy starých rodinných domov sme sa konečne dočkali prvých výziev. Na podporu obnovy starých domov sa nakoniec vyčlenilo z Plánu obnovy a odolnosti len pol miliardy eur, kým pred rokom a pol hovorilo MŽP SR o rovnej miliarde. Peniaze pre majiteľov domov sa budú rozdeľovať postupne, pričom, dve pilotné výzvy vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) začiatkom septembra, a to s alokáciou po 30 miliónov eur. Maximálna výška finančného príspevku bude odvíjať od úspory energií, ktorú obnovou domácnosť dosiahne. Pri dosiahnutí povinnej úspory 30% môže byť výška pomoci maximálne 14 tisíc eur a v prípade 60% úspor je možné získať príspevok až 19 tisíc eur. Pre schválenie žiadosti o podporu je však nutné uviesť, na aké práce majú byť financie využité. Polovica príspevku musí byť pritom určená na štrukturálne zmeny domu ako napríklad zateplenie plášťa, výmenu strešnej krytiny a podobne. Zvyšok príspevku môže byť využitý napríklad na inštaláciu obnoviteľných zdrojov, odstránenie azbestu, tieniacu techniku, alebo na inštaláciu nádrže na dažďovú vodu.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

 

MŽP blokuje investíciu v Tatrách

O geotermálnej energii hovoríme pomerne často. Ide o veľmi dôležitý a čistý zdroj tepla, ktorý máme doslova „pod zadkom.“ Napriek tomu potenciál nevyužívame naplno. Príčinou sú bariéry, predovšetkým povoľovacie procesy EIA a vysoké vstupné investičné náklady

16. 08. 2022VIAC

 

Environmentálni experti poukazujú na pridlhé povoľovacie procesy

Na problematické povoľovacie procesy SAPI upozorňuje už roky. S plánmi vlády na rozvoj veternej energie však potreba odstránenia administratívnych bariér rastie čoraz viac a vedia to aj ďalší odborníci.

13. 04. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek