Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa!

SAPI
18. 10. 2022Rok a pol od ohlásenia podpory obnovy starých rodinných domov sme sa konečne dočkali prvých výziev. Na podporu obnovy starých domov sa nakoniec vyčlenilo z Plánu obnovy a odolnosti len pol miliardy eur, kým pred rokom a pol hovorilo MŽP SR o rovnej miliarde. Peniaze pre majiteľov domov sa budú rozdeľovať postupne, pričom, dve pilotné výzvy vyhlásila Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) začiatkom septembra, a to s alokáciou po 30 miliónov eur. Maximálna výška finančného príspevku bude odvíjať od úspory energií, ktorú obnovou domácnosť dosiahne. Pri dosiahnutí povinnej úspory 30% môže byť výška pomoci maximálne 14 tisíc eur a v prípade 60% úspor je možné získať príspevok až 19 tisíc eur. Pre schválenie žiadosti o podporu je však nutné uviesť, na aké práce majú byť financie využité. Polovica príspevku musí byť pritom určená na štrukturálne zmeny domu ako napríklad zateplenie plášťa, výmenu strešnej krytiny a podobne. Zvyšok príspevku môže byť využitý napríklad na inštaláciu obnoviteľných zdrojov, odstránenie azbestu, tieniacu techniku, alebo na inštaláciu nádrže na dažďovú vodu.

Komentáre

Súvisiace

Dôležitá diskusia o budúcnosti slovenskej energetiky

EURACTIV začiatkom týždňa organizoval ďalšiu zaujímavú diskusiu, tentokrát na tému bariér pri zavádzaní zelených zdrojov na Slovensku. Verejnosť, samosprávy aj firmy vnímajú obnoviteľné zdroje ako cestu k energetickej sebestačnosti a nižším cenám energií, no rozvoj OZE brzdia napríklad regulačné prekážky, nedostatok flexibility sústavy, pomalá digitalizácia a bariéry zdieľania energie.

28. 06. 2023VIAC

 

Ministerstvo životného prostredia uvoľní 317 miliónov eur na dekarbonizáciu podnikov

U.S. Steel Košice, Danucem a Wienerberger si rozdelia 317 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti.

07. 06. 2023VIAC

 

Slovensko pripravuje transpozíciu komponentu REPowerEU do Plánu obnovy a odolnosti

Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu aktualizácie Plánu obnovy a odolnosti o kapitolu REPowerEU. Návrh kapitoly obsahuje štyri hlavné oblasti, na ktoré by mali byť vyčlenené financie – jednou z nich je aj energetika a povoľovacie procesy s ňou spojené.

29. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek