Švédska spoločnosť skúma možnosť zníženia kolízii vtákov s turbínami

SAPI
17. 02. 2022O riziku, ktoré majú predstavovať veterné turbíny pre vtáctvo sa hovorí veľa a často. Časť  mýtov vyvracalo už aj SAPI na odbornom seminári a mnohé mýty vyvracia aj realita. Môžeme dokonca povedať, že veterná energetika zabíja menej vtákov, ako mnohé iné ľudské stroje a činnosti. Napriek tomu sa vedci a odborníci neustále snažia dopady veternej energetiky na životné prostredie ďalej znižovať. Švédska spoločnosť Vattenfall napríklad ide skúmať, či namaľovanie jednej lopatky na čierno môže pomôcť znížiť strety s vtákmi. Výskum bude prebiehať do roku 2024 a my sme už teraz zvedaví na výsledok štúdie.

Komentáre

Súvisiace

Na Slovensku pribúdajú plány na inštaláciu veterných turbín

Po dlhých rokoch stagnujúceho rozvoja veternej energie sa na Slovensku objavuje čoraz viac plánov pre výstavbu nových veterných turbín. Po novom sa tomuto sektoru energetiky začal venovať aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP).

07. 03. 2023VIAC

 

Slovensku mali už v kríze pomáhať veterné elektrárne s výkonom 100 MW, za 19 rokov nepribudla ani jedna

Slovensko zvládlo hroziaci nedostatok plynu v aktuálnej energetickej kríze, získaný čas by malo využiť na rozvoj vlastných lokálnych zdrojov energie. Veterné elektrárne, s ktorými počítal už počas roka 2022 aj štát, mohli počas krízy zásobovať 66-tisíc domácností.

16. 02. 2023VIAC

 

Poľsko sa pripravuje na rozvoj veternej energie

Naši severní susedia aktuálne pripravujú novelu zákona o rozvoji veternej energie, ktorá by mala uľahčiť výstavbu nových veterných turbín. Súčasná podoba zákona ustanovuje, že turbína musí byť od obydlí vzdialená o minimálne desaťnásobok jej výšky, čo značne limituje ich potenciál a množstvo.

08. 02. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek