Švédska spoločnosť skúma možnosť zníženia kolízii vtákov s turbínami

SAPI
17. 02. 2022O riziku, ktoré majú predstavovať veterné turbíny pre vtáctvo sa hovorí veľa a často. Časť  mýtov vyvracalo už aj SAPI na odbornom seminári a mnohé mýty vyvracia aj realita. Môžeme dokonca povedať, že veterná energetika zabíja menej vtákov, ako mnohé iné ľudské stroje a činnosti. Napriek tomu sa vedci a odborníci neustále snažia dopady veternej energetiky na životné prostredie ďalej znižovať. Švédska spoločnosť Vattenfall napríklad ide skúmať, či namaľovanie jednej lopatky na čierno môže pomôcť znížiť strety s vtákmi. Výskum bude prebiehať do roku 2024 a my sme už teraz zvedaví na výsledok štúdie.

Komentáre

Súvisiace

Nový impulz pre veternú energetiku v Spojenom kráľovstve

Slovensko nie je jediné, kde rozvoj veternej energetiky naráža na byrokratické problémy. Aj v Spojenom kráľovstve mohla byť výstavba veterných parkov zmrazená na základe akejkoľvek námietky, aj jediného odporcu. Na začiatku septembra však britská vláda prijala novelu zákona, podľa ktorej sa bude posudzovať názor komunity ako celku.

21. 09. 2023VIAC

 

Zrýchlenie rozvoja veternej energetiky nabralo zlý smer, dostáva sa pod krídla českého ČEZ-u

Pravidlá, ktoré by mali zjednodušiť proces výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. Vláda SR totiž prípravou ešte v apríli avizovaných opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska, a. s. (JESS).

06. 09. 2023VIAC

 

Bavorskí starostovia žiadajú rýchlejší rozvoj veternej energie

avorsko sa už dlhodobo trápi s intenzívnejším rozvojom veternej energie. Stojí za tým najmä kontroverzné pravidlo 10H, ktoré stanovuje minimálnu vzdialenosť turbíny od obydlia na desaťnásobok jej výšky.

24. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek