Švédska spoločnosť skúma možnosť zníženia kolízii vtákov s turbínami

SAPI
17. 02. 2022O riziku, ktoré majú predstavovať veterné turbíny pre vtáctvo sa hovorí veľa a často. Časť  mýtov vyvracalo už aj SAPI na odbornom seminári a mnohé mýty vyvracia aj realita. Môžeme dokonca povedať, že veterná energetika zabíja menej vtákov, ako mnohé iné ľudské stroje a činnosti. Napriek tomu sa vedci a odborníci neustále snažia dopady veternej energetiky na životné prostredie ďalej znižovať. Švédska spoločnosť Vattenfall napríklad ide skúmať, či namaľovanie jednej lopatky na čierno môže pomôcť znížiť strety s vtákmi. Výskum bude prebiehať do roku 2024 a my sme už teraz zvedaví na výsledok štúdie.

Komentáre

Súvisiace

Zaberajú veterné parky príliš veľa miesta? Ukazuje sa, že to nemusí byť úplne pravda

Pri projektovaní nových veterných parkov sa môžu objaviť názory, že zaberajú príliš veľa priestoru oproti iným elektrárňam založených napríklad na fosílnych palivách. Podľa novej štúdie kanadských vedcov sa však ukazuje, že pomer výkon - využitý priestor môže byť omnoho viac naklonený práve v prospech veterných parkov

09. 05. 2024VIAC

 

Veternú energiu naďalej sprevádzajú mýty, ovplyvňujú aj názory obyvateľov

Napriek nedávnym výskumom, ktoré nám ukazovali, že sa vnímanie veternej energie zo strany obyvateľstva postupne obracia k lepšiemu, nám prax ukazuje, že nás ešte stále čaká dlhá cesta k úplnej akceptácii verejnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Väčšina Slovákov je za vyššie využitie vetra, oslabuje aj NIMBY syndróm

nedávneho prieskumu verejnej mienky z dielne agentúry IPSOS, ktorý bol pripravený pre Národnú implementačnú a koordinačnú agentúru, vyplýva, že až približne 70 % percentám obyvateľov sa pozdáva myšlienka výstavby veterných parkov na území Slovenska.

28. 03. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek