ÚVOD → AKTUALITY →Udalosti a podujatia
koniec mája bol rušný. V Bruseli sme sa, v rámci konzorcia národných solárnych asociácií, stretli s eurokomisárom Miguelom Arias Cañete a diskutovali o efektivite a ambicióznosti Národných energetických a klimatických plánov (NECP). Stretnutie prebehlo pod záštitou asociácie SloarPower Europe, s ktorou SAPI udržiava nadštandardné vzťahy a dlhodobú spoluprácu. SAPI zastupoval člen výkonného výboru Ján Lacko.
Komisárovi sme sa snažili, pomocou relevantných argumentov a štatistík, ukázať možnosti OZE. Do roku 2050 by sa totiž mohol podiel slnečnej energie na celkovej produkcii elektriny v EÚ dostať zo súčasných 4% na 36%. Náklady na výrobu solárnej energie pritom neustále klesajú, čo postupne vytvára komparatívnu výhodu pre tento zdroj energie. V tomto smere sme komisára Cañeteho upozornili na dôležitosť NECP, ktoré sú kľúčom ku stabilnej regulácii prostredia a ďalších investícií. NECP jednotlivých členských štátov by tak mali obsahovať jasný a proporcionálny regulačný rámec, podporu nových investícií do OZE, zlepšenie podnikateľského prostredia a, jednoznačne, aj plány modernizácie distribučných sústav.
Sme veľmi radi, že sme sa s Migueom Arias Cañete mohli stretnúť a rozprávať o budúcnosti EÚ, ale aj našej planéty. Únia v ostatných mesiacoch viackrát jednoznačne deklarovala vysoký záujem o širšie využívanie OZE a o väčší podiel zelených zdrojov na spotrebe energie. Niektoré krajiny sú, v tomto smere, vysoko nad priemerom EÚ, no mnohé stále zaostávajú. Aj Slovensko má výrazné rezervy, a preto bude v najbližších mesiacoch tvorba Národného energetického a klimatického plánu extrémne horúcou témou, do ktorej sa budeme snažiť vložiť maximum našich podnetov.
Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.
11. 09. 2024VIAC →
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.
22. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek