Stredná Európa vstupuje do roku 2023 so zvýšeným záujmom o geotermálnu energiu

SAPI
06. 01. 2023Energetická kríza, ktorá v priebehu minulého roku nabrala na intenzite, so sebou priniesla aj pozitívnu reakciu, ktorá môže pomôcť sektoru stredoeurópskeho teplárenstva. Hneď niekoľko štátov prejavilo rastúci záujem o rozvoj geotermálnej energie a investície do prieskumných vrtov. Napríklad Nemecko predstavilo plán, podľa ktorého má do roku 2030 viac ako polovica komunálneho tepla pochádzať z OZE s pomocou širšieho využitia geotermálnej energie. Českí výskumníci plánujú hneď niekoľko prieskumných vrtov a v Poľsku bol dokonca prijatý nový akčný plán pre využitie geotermálnych zdrojov. 

Aj na Slovensku sa teplo zo zeme stretlo s väčšou pozornosťou a pokročilo najmä plánovanie vrtov, ktoré sa majú objaviť na východe. Hoci ešte stále existuje niekoľko prekážok – vrátane povoľovacích procesov, nedostatku kvalifikovaného personálu, ale aj nezáujmu niektorých aktérov – tak veríme, že bude tento trend pokračovať aj v tomto roku a že sa tieto bariéry podarí prekonať.

Komentáre

Súvisiace

Chorvátsko má po 40 rokoch prvý geotermálny vrt, už teraz láka ďalších investorov

Po štyroch dekádach má Chorvátsko vrt, ktorý sa zameriava nie na ťažbu fosílnych palív, ale výlučne na využitie geotermálnej energie.

30. 05. 2024VIAC

 

Slovenské samosprávy podnikajú kroky k rozvoju udržateľnej energetiky

Z rozvoja udržateľnej energetiky, vrátane inštalácie obnoviteľných zdrojov energie, podpory energetickej efektívnosti a zavádzania podporných technológií, môžu čerpať významné benefity nielen súkromné spoločnosti, ale aj samosprávy. Aj preto sú čoraz bežnejšie - ale o nič menej potešujúce - správy o tom, ako slovenské samosprávy podnikajú aktivity posúvajúce svoju energetiku k udržateľnosti.

09. 05. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek