Soľ nad zlato už aj v energetike

SAPI
16. 11. 2022Ako narastá potreba nových obnoviteľných zdrojov, tak narastá aj nutnosť výskumu nových energetických úložísk. Aj preto sa niekedy objaví technológia, ktorá využíva prekvapivý princíp ukladania energie. Jednou z nich je aj možnosť využitia soli. Dánske konzorcium Hyme Energy a Bornholms Energi & Forsyning stavia svoj pilotný projekt, v ktorom má roztavená soľ poskytnúť úložnú kapacitu až 1MW. V princípe má k uloženiu energie dôjsť za pomoci zohriatia soli na teplotu až 700 °C. Toto teplo môže byť následne v prípade potreby extrahované, buď priamo na vykurovanie, alebo na spätnú produkciu elektrickej energie. Ako konzorcium uvádza, takáto energia môže byť skladovaná po dobu jedného dňa, pričom dochádza maximálne k jednopercentnej strate uloženej energie. Projekt má byť zapojený v roku 2024.

Komentáre

Súvisiace

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

 

Slovensko má prvé samostatné batériové úložisko

Spoločnosť GreenBat spustila koncom októbra batériové úložisko, ktorého primárnou funkciou je regulácia odchýlky energie v distribučnej sieti a poskytovanie podporných služieb.

11. 11. 2022VIAC

 

Gravitačné skladovanie energie by mohlo byť využité aj v Českej republike

V Číne bola schválená výstavba prvého komerčného projektu gravitačného skladovania energie za spoluúčasti čínskych, amerických a švajčiarskych energetických spoločností. Projekt s kapacitou 100 MWh má slúžiť najmä pre vyrovnávanie čínskej energetickej siete.

27. 09. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek