Soľ nad zlato už aj v energetike

SAPI
16. 11. 2022Ako narastá potreba nových obnoviteľných zdrojov, tak narastá aj nutnosť výskumu nových energetických úložísk. Aj preto sa niekedy objaví technológia, ktorá využíva prekvapivý princíp ukladania energie. Jednou z nich je aj možnosť využitia soli. Dánske konzorcium Hyme Energy a Bornholms Energi & Forsyning stavia svoj pilotný projekt, v ktorom má roztavená soľ poskytnúť úložnú kapacitu až 1MW. V princípe má k uloženiu energie dôjsť za pomoci zohriatia soli na teplotu až 700 °C. Toto teplo môže byť následne v prípade potreby extrahované, buď priamo na vykurovanie, alebo na spätnú produkciu elektrickej energie. Ako konzorcium uvádza, takáto energia môže byť skladovaná po dobu jedného dňa, pričom dochádza maximálne k jednopercentnej strate uloženej energie. Projekt má byť zapojený v roku 2024.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek