Soľ nad zlato už aj v energetike

SAPI
16. 11. 2022Ako narastá potreba nových obnoviteľných zdrojov, tak narastá aj nutnosť výskumu nových energetických úložísk. Aj preto sa niekedy objaví technológia, ktorá využíva prekvapivý princíp ukladania energie. Jednou z nich je aj možnosť využitia soli. Dánske konzorcium Hyme Energy a Bornholms Energi & Forsyning stavia svoj pilotný projekt, v ktorom má roztavená soľ poskytnúť úložnú kapacitu až 1MW. V princípe má k uloženiu energie dôjsť za pomoci zohriatia soli na teplotu až 700 °C. Toto teplo môže byť následne v prípade potreby extrahované, buď priamo na vykurovanie, alebo na spätnú produkciu elektrickej energie. Ako konzorcium uvádza, takáto energia môže byť skladovaná po dobu jedného dňa, pričom dochádza maximálne k jednopercentnej strate uloženej energie. Projekt má byť zapojený v roku 2024.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek