Kritickú situáciu riešia aktuálne Nemci, ale aj Francúzi, kde hrozí, že hlavné mesto ostane na Vianoce bez elektrickej energie. Únia sa snaží nájsť rýchlu cestu von z aktuálnej krízy, no vyzerá, že Európa sa bude musieť niekoľko mesiacov výrazne obmedziť, čo sa týka spotreby elektrickej energie aj tepla. Jediným riešením je aktuálne zvyšovanie podielov OZE. Uvedomujú si to štáty a cíti to aj súkromný sektor. Investície do OZE ohlásil už aj EPH, ktorý chce v priebehu 8 rokov znížiť emisie o 60%. Holding plánuje odstavovať fosílne elektrárne a nahrádzať ich solárnymi aj veternými parkami, no hovorí aj o vodíkových riešeniach.
Nemecko je dlhodobo vnímané ako jeden z hlavných aktérov, ktorí OZE promujú nielen verbálne, ale aj podnikajú reálne opatrenia. Nemecká vláda sa po novom bližšie pozrela aj samostatne na fotovoltiku ako čiastkovú technológiu, ktorú sprevádzajú nielen príležitosti, ale aj opatrenia, ktoré je potrebné prijať, aby mohla byť využitá naplno.
Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu aktualizácie Plánu obnovy a odolnosti o kapitolu REPowerEU. Návrh kapitoly obsahuje štyri hlavné oblasti, na ktoré by mali byť vyčlenené financie – jednou z nich je aj energetika a povoľovacie procesy s ňou spojené.
Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta.