Kritickú situáciu riešia aktuálne Nemci, ale aj Francúzi, kde hrozí, že hlavné mesto ostane na Vianoce bez elektrickej energie. Únia sa snaží nájsť rýchlu cestu von z aktuálnej krízy, no vyzerá, že Európa sa bude musieť niekoľko mesiacov výrazne obmedziť, čo sa týka spotreby elektrickej energie aj tepla. Jediným riešením je aktuálne zvyšovanie podielov OZE. Uvedomujú si to štáty a cíti to aj súkromný sektor. Investície do OZE ohlásil už aj EPH, ktorý chce v priebehu 8 rokov znížiť emisie o 60%. Holding plánuje odstavovať fosílne elektrárne a nahrádzať ich solárnymi aj veternými parkami, no hovorí aj o vodíkových riešeniach.
Nový výskum ukazuje, že agrovoltika (kombinácia solárnych panelov a pestovania plodín) môže výrazne zvýšiť efektivitu a zisky. Analýza think-tanku Ember hovorí o zvýšení výnosov z pestovania ovocia až o 16 % a o náraste ročného zisku až o 1 268 eur na hektár pšenice.
11. 09. 2024VIAC →
Až 90-krát mohli obchodníci s elektrinou na Slovensku v roku 2023 získať elektrinu a nielenže za ňu nezaplatiť, ale dokonca za jej kúpu dostať zaplatené. Podľa Agentúry Európskej únie pre spoluprácu regulačných organov v oblasti energetiky (ACER), ktorej členom je aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR, to podobne ako v iných krajinách EÚ súviselo najmä s výrazným zvýšením výroby zelenej elektriny z veterných a fotovoltických elektrární.
09. 09. 2024VIAC →
Hlavným ťahúňom rastu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vo svete sú aj naďalej veterné a fotovoltické elektrárne. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry očakávaný rast spotreby elektriny, ktorý bude najvyšší za predchádzajúce dve desaťročia, význam obnoviteľných zdrojov ešte vzrastie. Veterné a fotovoltické elektrárne majú totiž relatívne krátku dobu výstavby a zároveň najnižšie výrobné ceny elektriny.
22. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek