Kritickú situáciu riešia aktuálne Nemci, ale aj Francúzi, kde hrozí, že hlavné mesto ostane na Vianoce bez elektrickej energie. Únia sa snaží nájsť rýchlu cestu von z aktuálnej krízy, no vyzerá, že Európa sa bude musieť niekoľko mesiacov výrazne obmedziť, čo sa týka spotreby elektrickej energie aj tepla. Jediným riešením je aktuálne zvyšovanie podielov OZE. Uvedomujú si to štáty a cíti to aj súkromný sektor. Investície do OZE ohlásil už aj EPH, ktorý chce v priebehu 8 rokov znížiť emisie o 60%. Holding plánuje odstavovať fosílne elektrárne a nahrádzať ich solárnymi aj veternými parkami, no hovorí aj o vodíkových riešeniach.
Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.
Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.
Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.