Slovensko pripravuje transpozíciu komponentu REPowerEU do Plánu obnovy a odolnosti

SAPI
29. 03. 2023Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu aktualizácie Plánu obnovy a odolnosti o kapitolu REPowerEU. Návrh kapitoly obsahuje štyri hlavné oblasti, na ktoré by mali byť vyčlenené financie – jednou z nich je aj energetika a povoľovacie procesy s ňou spojené. 

Okrem zjednodušenia povoľovacích procesov majú byť financie alokované aj na modernizáciu energetickej infraštruktúry, prípravu legislatívy k využitiu geotermálnej energie, reformu krajinného plánovania a vymedzenie tzv. go-to oblastí, a podobne. Návrh kapitoly je celkovo obsiahly – veríme, že sa všetky navrhované opatrenia podarí skutočne aplikovať. Do pripomienkového konania sa zapojila aj SAPI. Predloženie kapitoly na posudok Európskej komisie sa plánuje na apríl tohto roku.

Komentáre

Súvisiace

Európska komisia predstavila svoje odporúčania na riešenie energetickej chudoby

O tom, že ÚRSO predložilo vláde návrh definície energetickej chudoby, sme informovali už v septembri. Koncom októbra však svoje odporúčania na boj proti energetickej chudobe vydala aj Európska komisia.

09. 11. 2023VIAC

 

Európska komisia podporila uskladňovanie elektriny na Slovensku

Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.

09. 11. 2023VIAC

 

Európska komisia predstavila akčný plán na podporu veternej energie

Začiatkom týždňa Európska komisia oficiálne predstavila svoj nový akčný plán na podporu rozvoja veternej energetiky naprieč Európskou úniou. Podľa stratégie v REPowerEU má Únia do roku 2030 dosiahnuť až 420 GW inštalovanej veternej kapacity - viac než dvojnásobok aktuálnej hodnoty.

26. 10. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek