Slovensko pripravuje transpozíciu komponentu REPowerEU do Plánu obnovy a odolnosti

SAPI
29. 03. 2023Minulý týždeň bolo ukončené medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu aktualizácie Plánu obnovy a odolnosti o kapitolu REPowerEU. Návrh kapitoly obsahuje štyri hlavné oblasti, na ktoré by mali byť vyčlenené financie – jednou z nich je aj energetika a povoľovacie procesy s ňou spojené. 

Okrem zjednodušenia povoľovacích procesov majú byť financie alokované aj na modernizáciu energetickej infraštruktúry, prípravu legislatívy k využitiu geotermálnej energie, reformu krajinného plánovania a vymedzenie tzv. go-to oblastí, a podobne. Návrh kapitoly je celkovo obsiahly – veríme, že sa všetky navrhované opatrenia podarí skutočne aplikovať. Do pripomienkového konania sa zapojila aj SAPI. Predloženie kapitoly na posudok Európskej komisie sa plánuje na apríl tohto roku.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo životného prostredia uvoľní 317 miliónov eur na dekarbonizáciu podnikov

U.S. Steel Košice, Danucem a Wienerberger si rozdelia 317 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti.

07. 06. 2023VIAC

 

Nezávislá analýza upozorňuje na nízke ambície krajín strednej a východnej Európy v oblasti energetickej transformácie

Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

18. 05. 2023VIAC

 

EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.

17. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek