Slovensko má prvé samostatné batériové úložisko

SAPI
11. 11. 2022Spoločnosť GreenBat spustila koncom októbra  batériové úložisko, ktorého primárnou funkciou je regulácia odchýlky energie v distribučnej sieti a poskytovanie podporných služieb. Úložisko sa nachádza v Martine a má kapacitu 1,25 MW. Batériový systém zahŕňa aj niekoľko smart prvkov, ktoré mu umožňujú priamo monitorovať odber elektriny zo siete a priebežne ho vyrovnávať. V praxi to znamená, že pri nižšej celkovej spotrebe sa batérie postupne nabíjajú a pri zaznamenaní väčšieho odberu sa vybíjajú a dodávajú energiu späť do obehu. Systém vie pritom reagovať pomerne rýchlo, čím zabezpečuje stabilitu elektrickej siete. Jedná sa o unikát nielen na Slovensku, ale v celej V4. GreenBat už avizovali, že ide iba o prvý z podobných projektov a plánuje v rozvoji batériových úložísk pokračovať. Batériové úložiská už začiatkom roka ohlásili aj ZSE (Nižná pri Piešťanoch), či Slovenské elektrárne.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek