Slovensko má prvé samostatné batériové úložisko

SAPI
11. 11. 2022Spoločnosť GreenBat spustila koncom októbra  batériové úložisko, ktorého primárnou funkciou je regulácia odchýlky energie v distribučnej sieti a poskytovanie podporných služieb. Úložisko sa nachádza v Martine a má kapacitu 1,25 MW. Batériový systém zahŕňa aj niekoľko smart prvkov, ktoré mu umožňujú priamo monitorovať odber elektriny zo siete a priebežne ho vyrovnávať. V praxi to znamená, že pri nižšej celkovej spotrebe sa batérie postupne nabíjajú a pri zaznamenaní väčšieho odberu sa vybíjajú a dodávajú energiu späť do obehu. Systém vie pritom reagovať pomerne rýchlo, čím zabezpečuje stabilitu elektrickej siete. Jedná sa o unikát nielen na Slovensku, ale v celej V4. GreenBat už avizovali, že ide iba o prvý z podobných projektov a plánuje v rozvoji batériových úložísk pokračovať. Batériové úložiská už začiatkom roka ohlásili aj ZSE (Nižná pri Piešťanoch), či Slovenské elektrárne.

Komentáre

Súvisiace

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

 

Soľ nad zlato už aj v energetike

Ako narastá potreba nových obnoviteľných zdrojov, tak narastá aj nutnosť výskumu nových energetických úložísk. Aj preto sa niekedy objaví technológia, ktorá využíva prekvapivý princíp ukladania energie.

16. 11. 2022VIAC

 

Gravitačné skladovanie energie by mohlo byť využité aj v Českej republike

V Číne bola schválená výstavba prvého komerčného projektu gravitačného skladovania energie za spoluúčasti čínskych, amerických a švajčiarskych energetických spoločností. Projekt s kapacitou 100 MWh má slúžiť najmä pre vyrovnávanie čínskej energetickej siete.

27. 09. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek