Slovensko má prvé samostatné batériové úložisko

SAPI
11. 11. 2022Spoločnosť GreenBat spustila koncom októbra  batériové úložisko, ktorého primárnou funkciou je regulácia odchýlky energie v distribučnej sieti a poskytovanie podporných služieb. Úložisko sa nachádza v Martine a má kapacitu 1,25 MW. Batériový systém zahŕňa aj niekoľko smart prvkov, ktoré mu umožňujú priamo monitorovať odber elektriny zo siete a priebežne ho vyrovnávať. V praxi to znamená, že pri nižšej celkovej spotrebe sa batérie postupne nabíjajú a pri zaznamenaní väčšieho odberu sa vybíjajú a dodávajú energiu späť do obehu. Systém vie pritom reagovať pomerne rýchlo, čím zabezpečuje stabilitu elektrickej siete. Jedná sa o unikát nielen na Slovensku, ale v celej V4. GreenBat už avizovali, že ide iba o prvý z podobných projektov a plánuje v rozvoji batériových úložísk pokračovať. Batériové úložiská už začiatkom roka ohlásili aj ZSE (Nižná pri Piešťanoch), či Slovenské elektrárne.

Komentáre

Súvisiace

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

 

Batérie v miliónoch – rok 2022 zaznamenal rekordný rast vo využívaní batériových energetických úložísk

Podľa poslednej analýzy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, má dnes vyše milióna európskych domácností nainštalované batériové úložisko.

15. 12. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek