Slovensko má prvé samostatné batériové úložisko

SAPI
11. 11. 2022Spoločnosť GreenBat spustila koncom októbra  batériové úložisko, ktorého primárnou funkciou je regulácia odchýlky energie v distribučnej sieti a poskytovanie podporných služieb. Úložisko sa nachádza v Martine a má kapacitu 1,25 MW. Batériový systém zahŕňa aj niekoľko smart prvkov, ktoré mu umožňujú priamo monitorovať odber elektriny zo siete a priebežne ho vyrovnávať. V praxi to znamená, že pri nižšej celkovej spotrebe sa batérie postupne nabíjajú a pri zaznamenaní väčšieho odberu sa vybíjajú a dodávajú energiu späť do obehu. Systém vie pritom reagovať pomerne rýchlo, čím zabezpečuje stabilitu elektrickej siete. Jedná sa o unikát nielen na Slovensku, ale v celej V4. GreenBat už avizovali, že ide iba o prvý z podobných projektov a plánuje v rozvoji batériových úložísk pokračovať. Batériové úložiská už začiatkom roka ohlásili aj ZSE (Nižná pri Piešťanoch), či Slovenské elektrárne.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek