Slovenské elektrárne investujú do novej fotovoltiky a batériových úložísk

SAPI
09. 05. 2024












S odstavením uhoľných elektrární v Novákoch a Vojanoch sa spoločnosti Slovenské elektrárne otvorila možnosť investícií do zelených energetických zdrojov a technológií, ktorú sa rozhodla naplno využiť. Medzi najzaujímavejšie zámery patrí nová fotovoltická elektráreň v areáli Novákov s plánovaným inštalovaným výkonom 10 MW, ktorú by malo doplniť aj batériové úložisko. Ďalšie úložiská plánuje spoločnosť aj v Mikšovej a na prečerpávajúcich vodných elektrárňach Čierny Váh a Dobšiná, ktoré by sa tak stali hybridnými elektrárňami. Aj tieto projekty sú jedným z dôvodov, prečo boli Slovenské elektrárne, obdobne ako v roku 2021 a 2022, zaradené na zoznam Europe's Climate Leaders 2024, ktorý vypracoval Financial Times. Ide iba o jednu z dvoch slovenských spoločností, ktoré sa na tento zoznam dostali - Slovenské elektrárne tu sprevádza iba Slovak Telekom.

Komentáre

Súvisiace

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

 

V Banskej Bystrici bolo spustené najväčšie batériové úložisko na Slovensku

2,7 megawattový výkon má nové smart batériové úložisko z dielne spoločnosti Fuergy. Úložisko dokáže poskytovať prevádzkovateľovi prenosovej sústavy podporné služby a zlepšiť tak flexibilitu sústavy.

06. 03. 2024VIAC

 

Česko spustilo do prevádzky svoj najväčší batériový systém

Nový batériový systém vo Vítkovicích, ktorý bol spustený do ostrej prevádzky, má výkon až 10 MW, čím sa stáva najväčším systémom tohto druhu v Českej republike.

14. 02. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek