Skupina G7 sa zhodla na rýchlejšej tranzícii k obnoviteľným zdrojom

SAPI
19. 04. 2023Počas najnovšieho stretnutia krajín G7 v Sapporo sa ministri pre energetiku a životného prostredia zhodli na nutnosti prechodu od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom. 

Vo svojom komuniké deklarovali, že sa budú riadiť dekarbonizačnými plánmi do roku 2050. Plánujú taktiež kolektívne navýšenie kapacít obnoviteľných zdrojov do roku 2030 s dôrazom na solárnu energiu a veterné turbíny na mori. V prípade veterných turbín plánujú navýšenie o 150 GW kapacity, solárna energia by mala najnovšie presiahnuť 1 TW. Ministri sa však nezhodli na termíne úplného vyradenia uhoľných elektrární, od ktorých sú niektoré štáty G7 do veľkej miery závislé.

Komentáre

Súvisiace

Nezávislá analýza upozorňuje na nízke ambície krajín strednej a východnej Európy v oblasti energetickej transformácie

Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

18. 05. 2023VIAC

 

EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.

17. 05. 2023VIAC

 

Nemecko schválilo definitívny zákaz plynových kotlov

Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.

10. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek