SAPI: Povinné predĺženie podpory spôsobí v elektroenergetike ďalšie komplikácie

Ján Karaba

Juraj Vedej

SAPI
06. 07. 2021



TLAČOVÁ SPRÁVA

6. júl 2021

   

SAPI: Povinné predĺženie podpory spôsobí v elektroenergetike ďalšie komplikácie

Problém je opäť G-komponent

 

V piatok schválil parlament povinnú prolongáciu podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Výrobcovia budú schválenou novelou zákona o podpore OZE donútení pristúpiť na predĺženie podpory OZE o 5 rokov, pri alikvotnom znížení výšky podpory. Ide o ÚRSO-m avizovanú schému repoweringu, ktorý nakoniec repoweringom ani nebude. Novela navyše vytvára ďalší tlak na regulátora, aby urýchlene vyriešil problém G-komponentu. V opačnom prípade podľa SAPI hrozí, že sa fotovoltické elektrárne dostanú do vážnych problémov.

 

Poslanci NR SR schválili v piatok dňa 2. júla 2021 novelu zákona po podpore OZE, ktorá zavádza vybraným výrobcom z OZE povinnosť predĺžiť štátom garantovanú podporu o 5 rokov pri jej súčasnom znížení. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI), ktorá ministerstvu vypracovala návrh predĺženia podpory založený na báze dobrovoľnosti, finálne znenie novely z dielne MH SR dlhodobo ostro kritizuje a poukazuje na jej protiústavnosť. Sme sklamaní z postupu Ministerstva hospodárstva, ktoré sa pripomienkami odbornej verejnosti a dotknutých výrobcov začalo zaoberať až vtedy, keď už bol zákon dávno v parlamente. Vítame však iniciatívu poslancov, z ktorej vznikol pozmeňujúci návrh, doplňujúci ustanovenia, ktoré povinnosť zapojenia sa do schémy nerobia až tak kritickou,“ hodnotí riaditeľ SAPI Ján Karaba.

 

Regulátor musí bezodkladne vyriešiť G-komponent

Nútená prolongácia podpory zintenzívňuje potrebu vyriešenia G-komponentu. Poplatok dlhodobo spôsobuje problémy v slovenskej elektroenergetike a zníženie výšky podpory môže vážne ohroziť životaschopnosť dotknutých elektrární. Dôsledkom môže byť až strata podielu OZE. „Ministerstvo hospodárstva a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si už pravdepodobne uvedomujú, že touto novelou otvorili Pandorinu skrinku. Ak totiž ostane G-komponent v súčasnej podobe povedie nútená prolongácia k strate životaschopnosti elektrární. Tie začnú vykazovať záporný cashflow, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľný stav,“ varuje Ján Karaba. „Otázku G-komponentu musí ÚRSO riešiť bezodkladne. Ak má povinná prolongácia vstúpiť do platnosti začiatkom budúceho roka, musí byť od 1. 1. 2022 prenastavený alebo úplne zrušený aj poplatok za prístup do sústavy,“ dodáva riaditeľ SAPI.    

    

Kontakt pre médiá:

Juraj Vedej, 0944 161 976, j.vedej@chapter4.sk

Komentáre

Súvisiace

Príhovor predsedu ÚRSO vzbudil obavy v sektore OZE

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil výročnú správu, v ktorej hodnotil svoju činnosť za rok 2023. Vo výročnej správe, paradoxne, najviac rezonuje úvodné slovo staronového predsedu úradu Jozefa Holjenčíka, ktorý pomerne jasne deklaroval svoj negatívny postoj voči obnoviteľným zdrojom.

23. 08. 2024VIAC

 

Zelená domácnostiam s novými podmienkami a ďalším odkladom

Ministerstvo hospodárstva SR predstavilo novú podobu projektu Zelená domácnostiam. Tú oproti predchádzajúcim plánom sprevádza hneď niekoľko zmien. V prvom rade sa mení prerozdelenie prostriedkov medzi jednotlivými krajmi, kde sa doteraz počítalo s alokáciou 50 miliónov eur pre Bratislavský kraj, ktorý nebol doteraz súčasťou projektu.

03. 07. 2024VIAC

 

Vyššie poplatky za G-komponent zhoršia očakávaný nedostatok elektriny

Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.

14. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek