Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE má splnomocnenie na kolektívne rokovania s jednotlivými distribučnými spoločnosťami. (ZSDis, SSD a VSD). Témou rokovaní bude úprava niektorých ustanovení v navrhovaných zneniach doručenej Zmluvy o prístupe a distribúcii, ktorú musí mať každý výrobca elektriny uzavretú do 31.3.2019. Asociácia fotovoltiky dostala pre tieto rokovania mandát priamo od výrobcov, na stretnutí v Žiline, ktoré sa uskutočnilo dňa 20.2.2019.
SAPI chce dosiahnuť, aby Zmluva bola naozaj výsledkom obojstrannej dohody a neobsahovala nevýhodné a potenciálne likvidačné ustanovenia, z ktorých boli niektoré vyhodnotené, že sú dokonca v rozpore s prijatou novelou zákona č. 309/2018. V týchto štandardizovaných zneniach sa neprihliada na špecifiká zastupovaných výrobcov, preto je nutné urobiť isté zmeny. Navyše jej hlavnou úlohou má byť výlučne zabezpečenie platieb za tzv. G-komponent, ktoré už výrobcovia, po dlhých rokoch súdnych sporov a následnej legalizácii, absolútne nerozporujú.
Táto aktivita má už teraz silný mandát od výrobcov a iných profesijných združení a je otvorená pre kohokoľvek ďalšieho, nielen z oblasti OZE. Zaregistrujte sa tu a pošleme vám viac informácií.
Informujte aj svojich partnerov a známych, spoločne sme silnejší!
https://www.energie-portal.sk/Dokument/sapi-je-poverena-vyjednavat-s-distribuckami-o-novych-zmluvach-pre-vyrobcov-104985.aspx
Už v roku 2030 nebude mať Slovensko dostatok elektriny z vlastnej výroby a bude odkázané na jej dovoz. Súvisí to najmä s ekologizáciou priemyselnej výroby, ktorá bude prechádzať z plynu a iných palív na elektrinu, ale aj s ďalšími faktormi. Pripravované zvýšenie poplatku za pripojenie výrobných zdrojov elektriny do siete, tzv. G-komponent, môže ešte viac prehĺbiť očakávaný nedostatok elektriny.
14. 05. 2024VIAC →
V rámci medzinárodného projektu From Plans to Reality: Renewable Chance for Future, podporeného Európskou klimatickou iniciatívou (EUKI), sme zorganizovali prvé dva okrúhle stoly s hlavnými stakeholdermi v slovenskej energetike, vrátane vládnych orgánov, súkromných spoločností a záujmových organizácií.
09. 05. 2024VIAC →
Pripravované zvýšenie poplatku za tzv. G-komponent prinesie finančné problémy nielen existujúcim obnoviteľným zdrojom energií na Slovensku, ale bude znamenať aj stopku pre nové projekty. Dôsledky zvýšenia poplatku, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, však pocítia nielen zelené zdroje, ale aj ekonomika a zamestnanosť.
07. 05. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek