REPowerEU – PRÍLEŽITOSŤ ALEBO HROZBA PRE SLOVENSKÚ ENERGETIKU?

26.05.2022

SAPI
24. 05. 2022Slovenská klimatická iniciatíva (SKI) pozýva na diskusiu REPowerEU – PRÍLEŽITOSŤ ALEBO HROZBA PRE SLOVENSKÚ ENERGETIKU?

Európska komisia predstavila 18. mája 2022 návrh akčného plánu REPowerEU (https://bit.ly/3yMMsQu). Akčný plán obsahuje konkrétne opatrenia, ktoré chce EK realizovať pre bezpečnejšiu, dostupnejšiu a čistejšiu energiu. Vzhľadom na vývoj udalostí a ruskú vojenskú intervenciu na Ukrajine sa k téme ochrany klímy postupne pridala aj aktuálna téma odstránenia závislosti na dovozoch ruského plynu, rozvoj úspor a obnoviteľných zdrojov energie. Už koncom tohto mesiaca, 30.-31. mája 2022 bude o návrhu REPowerEU rokovať Európska rada.

✅ S akým stanoviskom pôjde do Bruselu premiér Heger?

✅ Je REPowerEU pre našu energetiku skôr dobrá príležitosť alebo nebezpečná hrozba?

✅ Dokážeme fungovať bez ruského plynu? A ak áno kedy?

✅ Sme pripravení na masívne programy úspor, zvyšovania energetickej efektívnosti a rozvoj OZE?

Aj na tieto otázky budeme s našimi pozvanými odborníkmi hľadať odpovede, moderátorkou diskusie je Eva Mihockova. Svoje otázky môžete klásť prostredníctvom Slido – #SKI.

Hlavným cieľom Zelenej vízie pre Slovensko je otvoriť širšiu odbornú diskusiu o našej – klimatickou zmenou a dnes už aj vojnou – poznačenej budúcnosti naprieč sektormi.

Zúčastnite sa a buďte súčasťou diskusie. Partnerom diskusie je Friedrich-Ebert-Stiftung, Zastúpenie v Slovenskej republike

Miesto a čas

Miesto: Kníhkupectvo Martinus, Obchodná 516, 811 06 Bratislava

Online sledovanie: živý prenos môžete sledovať na YouTube kanály SME konferencie alebo na našom FB Klimatická iniciatíva.

Dátum a čas: 26. 05. 2022. | 17:00 – 18:30

Registrácia https://www.zelenavizia.sk/registracia

Hostia:

Richard Sulik - minister hospodárstva SR. Ekonóm, bývalý europoslanec a predseda NR SR. Zakladateľ a predseda politickej strany Sloboda a Solidarita.

Livia Vasakova - ekonómka - generálna riaditeľka Sekcie Plánu obnovy na Úrade vlády SR. Predtým pôsobila ako vedúca Sekcie ekonomických analýz na Zastúpení Európskej komisie na Slovensku

a na generálnom riaditeľstve pre energetiku v Európskej komisii v Bruseli.

Martin Hojsík- poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda hnutia Progresívne Slovensko. Vyštudovaný prírodovedec - genetik, ktorý dlhé roky pôsobil v organizácii Greenpeace na Slovensku i v zahraničí.

Peter Robl - predseda Správnej rady najväčšieho profesionálneho záujmového

združenia pre sektor budov na Slovensku - platformy Budovy pre budúcnosť. Téme udržateľnej výstavby a architektúry sa profesionálne venuje takmer 15 rokov.

Ministerstvo Hospodárstva SR

Budovy pre budúcnosť

SAPI

Priatelia Zeme-CEPA

Prognostický ústav CSPV SAV

Ministerstvo životného prostredia SR

Norbert Kurilla

Komentáre

Súvisiace

Aké pokroky sleduje Európa pri plávajúcich solárnych elektrárňach?

Solárne panely umiestnené na vode sú horlivo skúmanou technológiou vzhľadom na flexibilitu ich umiestnenia. Aj preto sa im začína venovať čoraz širšie spektrum európskych spoločností a komunít.

23. 11. 2022VIAC

 

Inštalácia fotovoltiky v českých pamiatkových zónach by sa mohla stať jednoduchšia

Ministerstvo kultury ČR a Národní památkový ústav pripravili metodiku, na základe ktorej by sa mali v budúcnosti posudzovať žiadosti o inštaláciu strešných solárnych panelov vo vymedzených pamiatkových zónach.

23. 11. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek