Raketový nárast cien energií

SAPI
27. 09. 2021Náklady na elektrickú energiu v Európe prudko rastú. Na raste sa najskôr podpísalo oživenie ekonomík, no posledné týždne sa rast výrazne zrýchlil. Od začiatku septembra sa veľkoobchodné ceny energií v Nemecku a Francúzsku zvýšili o 36%, respektíve 48% a aktuálne sa pohybujú na hodnote 160 € za megawatthodinu, čo je rekordná úroveň. V Británii sú ceny na neuveriteľných 385 libier, kam skočili zo 147 libier pred niekoľkými týždňami. Príčinám skokového rastu cien energií sa venoval The Economist. Riešením by podľa nás mohol byť rýchlejší prechod na OZE.

Komentáre

Súvisiace

So zvyšujúcimi sa cenami energie a nedostatkom fosílnych palív rastie význam obnoviteľných zdrojov

Kritickú situáciu riešia aktuálne Nemci, ale aj Francúzi, kde hrozí, že hlavné mesto ostane na Vianoce bez elektrickej energie. Únia sa snaží nájsť rýchlu cestu von z aktuálnej krízy, no vyzerá, že Európa sa bude musieť niekoľko mesiacov výrazne obmedziť, čo sa týka spotreby elektrickej energie aj tepla.

03. 08. 2022VIAC

 

Analýza upozorňuje na administratívne bariéry rozvoja OZE v EÚ

Konzultačná spoločnosť Ember zverejnila analýzu o rozvoji OZE v EÚ. Správa sledovala plány únie a porovnávala ich s implementáciou. Porovnanie plánovaných kapacít s tempom ich reálneho zavádzania, žiaľ, ukazuje, že sa ciele takýmto tempom naplniť nepodarí

03. 08. 2022VIAC

 

EIB dala Slovensku odporúčania k eurofondom

Európska investičná banka Slovensku navrhuje, aby viac ako desať percent z budúcich eurofondov vyčlenila na finančné nástroje, teda finančnú pomoc, ktorú musí prijímateľ štátu časom vrátiť.

01. 06. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek