Prvé veľké batériové úložisko na Slovensku

SAPI
01. 02. 2022Prechod na OZE si vyžaduje masívne investície do infraštruktúry a flexibility systému. Pred krajinami EÚ stojí v tejto súvislosti množstvo výziev, pričom jednou z najväčších je skladovanie vyrobenej elektrickej energie. Vývoj napreduje obrovskou rýchlosťou a v ostatných mesiacoch pomerne často čítame o nových technológiách energetických úložísk, ktoré chcú tento problém riešiť. Priekopníkom na Slovensku sa chce stať ZSE Energia, ktorá v batériách vidí technický aj ekonomický potenciál a plánuje vybudovať prvé veľkokapacitné úložisko pri Piešťanoch za 24 až 32 miliónov eur. Kapacita úložiska, ktoré sa bude rozprestierať na jednom hektári v obci Nižná, by mala predstavovať 35 megawatthodín, pričom ZSE Energia uvažuje aj o budúcom rozšírení o ďalší 35 MW zdroj. Spoločnosť plánuje začať s výstavbou v prvom štvrťroku 2024 a spustenie prevádzky plánuje už začiatkom roka 2025.

Komentáre

Súvisiace

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

 

Batérie v miliónoch – rok 2022 zaznamenal rekordný rast vo využívaní batériových energetických úložísk

Podľa poslednej analýzy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, má dnes vyše milióna európskych domácností nainštalované batériové úložisko.

15. 12. 2022VIAC

 

Výroba batérií vo Voderadoch bude už čoskoro realitou

Slovenská spoločnosť na výrobu batérií InoBat je vo finálnej fáze prípravy svojho pilotného výrobného centra na Slovensku. Podľa najnovších informácií bude už začiatkom budúceho roka spoločnosti dodaná výrobná linka, ktorá pokryje celý proces výroby batérií do elektrických vozidiel, od prípravy batériových zmesí až po finálne testovanie hotových batériových článkov.

23. 11. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek