Prvé veľké batériové úložisko na Slovensku

SAPI
01. 02. 2022Prechod na OZE si vyžaduje masívne investície do infraštruktúry a flexibility systému. Pred krajinami EÚ stojí v tejto súvislosti množstvo výziev, pričom jednou z najväčších je skladovanie vyrobenej elektrickej energie. Vývoj napreduje obrovskou rýchlosťou a v ostatných mesiacoch pomerne často čítame o nových technológiách energetických úložísk, ktoré chcú tento problém riešiť. Priekopníkom na Slovensku sa chce stať ZSE Energia, ktorá v batériách vidí technický aj ekonomický potenciál a plánuje vybudovať prvé veľkokapacitné úložisko pri Piešťanoch za 24 až 32 miliónov eur. Kapacita úložiska, ktoré sa bude rozprestierať na jednom hektári v obci Nižná, by mala predstavovať 35 megawatthodín, pričom ZSE Energia uvažuje aj o budúcom rozšírení o ďalší 35 MW zdroj. Spoločnosť plánuje začať s výstavbou v prvom štvrťroku 2024 a spustenie prevádzky plánuje už začiatkom roka 2025.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek