Prvé veľké batériové úložisko na Slovensku

SAPI
01. 02. 2022Prechod na OZE si vyžaduje masívne investície do infraštruktúry a flexibility systému. Pred krajinami EÚ stojí v tejto súvislosti množstvo výziev, pričom jednou z najväčších je skladovanie vyrobenej elektrickej energie. Vývoj napreduje obrovskou rýchlosťou a v ostatných mesiacoch pomerne často čítame o nových technológiách energetických úložísk, ktoré chcú tento problém riešiť. Priekopníkom na Slovensku sa chce stať ZSE Energia, ktorá v batériách vidí technický aj ekonomický potenciál a plánuje vybudovať prvé veľkokapacitné úložisko pri Piešťanoch za 24 až 32 miliónov eur. Kapacita úložiska, ktoré sa bude rozprestierať na jednom hektári v obci Nižná, by mala predstavovať 35 megawatthodín, pričom ZSE Energia uvažuje aj o budúcom rozšírení o ďalší 35 MW zdroj. Spoločnosť plánuje začať s výstavbou v prvom štvrťroku 2024 a spustenie prevádzky plánuje už začiatkom roka 2025.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek