Príklad dobrej praxe: V Bratislave pribudlo nové batériové úložisko

SAPI
22. 11. 2023V bratislavskej výškovej budove Tower 115 došlo k ukončeniu energetickej modernizácie, ktorej výsledkom je smart batériové úložisko umiestnené priamo v jej priestoroch. Za inštaláciou batérie stojí spoločnosť Fuergy, podľa ktorej inteligentný softvér automaticky riadi jej prevádzku a spúšťa buď nabíjanie alebo čerpanie akumulovanej elektriny v závislosti od záťaže na elektrickej sieti.

 Úložisko so sebou prináša budove hneď niekoľko výhod - okrem ušetrených financií a redukcie produkovaných emisií skleníkových plynov navyše prevádzkovateľ elektrickej sústavy finančne odmeňuje užívateľa batériového úložiska za to, že nečerpá počas špičky elektrinu zo siete. Majitelia budovy inštaláciu financovali cez službu Energia ako služba, ktorú prevádzkuje spoločnosť Slovenské elektrárne - energetické služby. V súčasnosti sa však plánuje čoraz viac možností, ktoré môžu spoločnosti využiť na spolufinancovanie energetických úložísk - veríme preto, že v spojení s týmto príkladom dobrej praxe priamo zo Slovenska sa staneme svedkami ďalších podobných správ.

Komentáre

Súvisiace

Česko spustilo do prevádzky svoj najväčší batériový systém

Nový batériový systém vo Vítkovicích, ktorý bol spustený do ostrej prevádzky, má výkon až 10 MW, čím sa stáva najväčším systémom tohto druhu v Českej republike.

14. 02. 2024VIAC

 

Európska komisia podporila uskladňovanie elektriny na Slovensku

Európska komisia minulý týždeň schválila slovenský program štátnej pomoci, z ktorého majú byť podporované zariadenia na uskladňovanie elektrickej energie.

09. 11. 2023VIAC

 

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek