Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

SAPI
14. 06. 2023Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb. Okrem dodávky akumulovanej elektriny počas špičky bude schopný pokryť dodávky aj v prípade zlyhania niektorej zo súčastí siete. 

Podľa prevádzkovateľa má zapojenie Netzboosteru ďalšie dve výhody – limituje sa potreba alternatívnych opatrení, ako napríklad pripojenie fosílnych elektrární, a znížia sa nároky na výstavbu nových a modernizáciu existujúcich vedení. Amprion v budúcnosti počíta s decentralizovaným systémom batériových úložísk, čím by sa zvýši flexibilita siete.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce.

09. 08. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek