Slovensko obsadilo v hodnotení energetickej transformácie 33. miesto.
Prechod na bezpečnú, dostupnú a udržateľnú energetiku vo svete stagnuje. Za posledných päť rokov krajiny dosiahli iba malý alebo žiadny pokrok. Hoci v celkovo 115 ekonomikách sveta má čoraz viac ľudí k dispozícii elektrinu, jej cenová dostupnosť a environmentálna udržateľnosť stagnujú. Aj k týmto záverom dospela štúdia Svetového ekonomického fóra “Fostering Effective Energy Transition”.
Globálne emisie CO2 by mali vzrásť za vlaňajší rok o 2 %, čo je najviac za posledné roky. Okrem toho sa vlani zároveň zvýšila spotreba uhlia po klesajúcej sérii posledných troch rokov. Môžu za to najmä uhoľné elektrárne v Ázii, ktorých priemerný vek predstavuje 11 rokov a majú teda ešte pred sebou dlhé obdobie prevádzky.
Celý článok si môžete prečítať tu.
Až 76% slovenskej populácie pokladá zmenu klímy za hrozbu, ktorú je potrebné začať riešiť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý minulý týždeň predstavil Institut 2050. Ukazuje sa, že iba okolo 10% Slovákov popiera klimatické zmeny alebo si myslí, že nie je potrebné adresovať ich.
28. 06. 2023VIAC →
Najbližší webinár organizovaný Slovenskou klimatickou iniciatívou sa bude venovať úlohe obnoviteľných zdrojov v zelenej transformácii Slovenska.
05. 04. 2023VIAC →
Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.
06. 07. 2022VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek