Podiel OZE narástol v EÚ aj v USA

SAPI
05. 04. 2023Uplynulý rok bol rokom zmien aj pre energetiku. Európa bola prinútená urýchliť prechod na OZE a čísla ukazujú, že sa to viacerým krajinám aj darilo realizovať. Najväčší podiel na primárnej výrobe energie v EÚ mali v roku 2021 obnoviteľné zdroje energií. 

Obnoviteľná energia predstavovala predvlani 41 percent celkovej produkcie v únii a po prvý raz od roku 2016 prekonala jadrovú energiu. OZE však poskočili aj v USA, kde sa z obnoviteľných zdrojov energie po prvýkrát vyrobilo počas jedného roka viac elektriny ako z uhlia. Aj keď ide o agregované výsledky a nie v každom štáte sú výsledky rovnaké, trend môžeme vnímať celkovo pozitívne. EÚ plánuje v podpore OZE pokračovať aj naďalej a veríme, že podobnú cestu bude mapovať aj Slovensko.

Komentáre

Súvisiace

Nezávislá analýza upozorňuje na nízke ambície krajín strednej a východnej Európy v oblasti energetickej transformácie

Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.

18. 05. 2023VIAC

 

EÚ musí znížiť závislosť na dovoze komponentov z Číny

Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.

17. 05. 2023VIAC

 

Nemecko schválilo definitívny zákaz plynových kotlov

Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.

10. 05. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek