Podiel OZE na vykurovaní je žalostne nízky

SAPI
26. 04. 2023Západná Európa masívne prechádza na obnoviteľné zdroje s cieľom znížiť účty za elektrinu a vykurovanie. Slovenské domácnosti budú však na adaptáciu potrebovať dlhší čas. 

Podľa dát z ostatného Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 využíva 21% bytov na Slovensku na vykurovanie pevné palivo a plyn dokonca viac ako 66% bytov. Solárnu energiu využíva na vykurovanie sotva 0,05% domácností. Svetlým príkladom je Trnavský kraj, ktorý má 27,5% podiel OZE na vykurovaní, aj keď ide vo väčšine o biomasu. V kontexte naďalej sa zhoršujúcej geopolitickej situácie je takáto závislosť na surovinách veľmi nebezpečná a môže sa nasledujúce zimy Slovensku škaredo vypomstiť.

Komentáre

Súvisiace

Energetická transformácia pokračuje, OZE sú stále na vzostupe

Spoločnosť Ember zverejnila správu o využití obnoviteľných a fosílnych zdrojov v európskej elektroenergetike za rok 2023 a výsledky nás rozhodne tešia.

14. 02. 2024VIAC

 

Protimonopolný úrad vykonal inšpekcie u podnikateľov vo fotovoltike

Dňa 6. 2. 2024 vykonal Protimonopolný úrad Slovenskej republiky u podnikateľov pôsobiacich v sektore fotovoltiky na základe podozrenia z uzavretia dohody obmedzujúcej súťaž neohlásené inšpekcie.

14. 02. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek