Dopadom plynovej krízy sa podrobnejšie venovaleurativ.sk. Snáď najviditeľnejším dôsledkom je spomalenie odstavovania uhoľných elektrární a s tým súvisiaci nárast cien energií, na čo SAPI už viackrát upozorňovalo. Nárast cien však priniesol pozitíva v podobe rastu podielu OZE. Podmienky pre elektrárne vyrábajúce z OZE sú o to priaznivejšie, že vysoké ceny energií vytvárajú vyššiu maržu pre zelených výrobcov, čím sa zelené investície stávajú ešte atraktívnejšie. Otázkou teraz bude, ako sa k tomu postaví slovenská vláda a aké podmienky pre rozvoj zelenej energie vytvorí. O budúcnosti slovenskej zelenej energie sa vedie množstvo diskusií, tá posledná bola z cyklu EE Club.
SAPI je najväčšou sektorovou organizáciou podporujúcou záujmy v oblasti rozvoja udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie. Na trhu pôsobí už takmer 15 rokov a na konte má viacero úspešných projektov.
15. 01. 2025VIAC →
Spomalenie využívania solárnej energie prichádza paradoxne v roku, kedy náklady na technológie klesli medziročne o takmer 30 %. Podobne, ako aj na Slovensku, spomalil v Európe aj rast inštalácií fotovoltických elektrární v domácnostiach. Podľa SAPI-Slovenskej asociácie udržateľnej energetiky by vzhľadom na aktuálne nízke investičné náklady, a koniec dotovaných cien od roku 2026, mali slovenské domácnosti viac investovať do vlastných zdrojov zelenej energie.
30. 12. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek