Dopadom plynovej krízy sa podrobnejšie venovaleurativ.sk. Snáď najviditeľnejším dôsledkom je spomalenie odstavovania uhoľných elektrární a s tým súvisiaci nárast cien energií, na čo SAPI už viackrát upozorňovalo. Nárast cien však priniesol pozitíva v podobe rastu podielu OZE. Podmienky pre elektrárne vyrábajúce z OZE sú o to priaznivejšie, že vysoké ceny energií vytvárajú vyššiu maržu pre zelených výrobcov, čím sa zelené investície stávajú ešte atraktívnejšie. Otázkou teraz bude, ako sa k tomu postaví slovenská vláda a aké podmienky pre rozvoj zelenej energie vytvorí. O budúcnosti slovenskej zelenej energie sa vedie množstvo diskusií, tá posledná bola z cyklu EE Club.
Minulý rok sa obchodníci s elektrinou na Slovensku stretli až s 90 prípadmi, kedy mohli získať elektrinu za zápornú cenu, teda za ňu nezaplatili, ale naopak dostali zaplatené.
11. 09. 2024VIAC →
Od začiatku augusta je SAPI novým členom APZD s víziou posilniť podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku a urýchliť prechod k ekologicky udržateľnému priemyslu.
11. 09. 2024VIAC →
3 bilióny dolárov - až toľko sa podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2024 globálne investuje do energetickej infraštruktúry. Približne 2 tretiny z tejto sumy pritom pôjdu do zelených technológií - medzi tie sa radia napríklad obnoviteľné zdroje energie, batériové systémy, ale aj elektromobily, jedrové elektrrne, nízkoemisné palivá a rozvoj elektrických sietí.
31. 07. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek