OZE v roku 2022 narástli celosvetovo takmer o 10%

SAPI
29. 03. 2023Medzinárodná agentúra pre obnoviteľné energie (IRENA) informovala, že celosvetová kapacita obnoviteľných zdrojov energie v minulom roku vzrástla o rekordných 295 GW, teda 9,6 percenta. Na prvý pohľad skvelá správa, no agentúra zároveň upozornila, že pre obmedzenie globálneho otepľovania by bolo potrebné navyšovať kapacitu trikrát rýchlejšie. 

To potvrdzuje aj šiesta správa o stave klímy, ktorú vydal Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC) pri Organizácii spojených národov. Vedci v nej zdôrazňujú naliehavosť prijatia ambicióznych opatrení. Tvrdia, že ak budeme konať teraz, ešte stále môžeme zabezpečiť udržateľnú budúcnosť pre všetkých. Na to však nebude stačiť, aby svetová kapacita rástla len v niektorých krajinách. Za plánmi zaostávajú, žiaľ, aj niektoré krajiny v Európe. U nás však nie je problém v nezáujme investorov – rozvoj tu môže urýchliť jedine zmena legislatívneho prostredia a záujem politikov.

Komentáre

Súvisiace

Česi spustili dotácie na podporu energetických spoločenstiev

V rámci Národního programu Životní prostředí, čerpajúceho prostriedky z Národního plánu obnovy, bola otvorená nová výzva zameraná na podporu vzniku energetických spoločenstiev

22. 11. 2023VIAC

 

V Česku prebieha diskusia o požiarnej (ne)bezpečnosti solárnych inštalácií

Bezpečnosť fotovoltických inštalácií je a zrejme aj dlho bude častou otázkou pri téme využitia solárnej energie. Už v minulosti sa objavila v českých médiách správa, že tu markantne stúpol počet požiarov inštalácií, pričom Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě už vtedy avizovala, že za touto štatistikou stoja najmä neodborné inštalácie.

22. 11. 2023VIAC

 

Prieskum ukázal, že u Slovákov vyhrávajú najmä obnoviteľné zdroje energií

Podľa septembrového prieskumu agentúry 2muse rastie u slovenských občanov podpora pre obnoviteľné zdroje masívnym tempom.

22. 11. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek