OZE naberajú na sile

SAPI
25. 05. 2021Až 38 % elektriny vyrobenej v krajinách EÚ v roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Fosílne palivá klesli na 37 % a jadro vyprodukovalo štvrtinu celkovej energie. Pozitívom je, že oproti predchádzajúcemu roku sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá. Čoraz viac krajín navyše začína svoje záväzky napĺňať svedomitejšie a hľadať nové riešenia. Príkladom je susedné Poľsko, ktoré plánuje vyčleniť takmer 23 miliárd  eur na podporu offshore veterných elektrární. Ak aj samotné vlády nie sú OZE naklonené, energetickí giganti začínajú na trh reagovať. V susednej Českej republike plánuje ČEZ urýchliť útlm uhlia a nahradiť ho vodíkom, či OZE.

Komentáre

Súvisiace

Európa zaznamenala rekordný pokles v emisiách

Od spustenia systému obchodovania s emisiami zaznamenala minulý rok Európa najväčší rekord v medziročnom poklese emisií uhlíka.

12. 04. 2024VIAC

 

Európsky parlament prijal návrh zákona o obnove prírody

Po niekoľkých mesiacoch odkladov a rokovaní schválil Európsky parlament návrh znenia zákona o obnove prírody. Cieľom zákona je zvrátiť stratu biodiverzity a zmenu klímy vplyvom ľudských zásahov do prírody a prirodzeného prostredia živočíchov.

06. 03. 2024VIAC

 

Európsky parlament vyzýva k podpore geotermálnej energie

Európsky parlament prijal uznesenie o podpore geotermálnej energie. S ohľadom na pretrvávajúce bariéry spomaľujúce rozvoj tohto energetického zdroja, vrátane zdĺhavej administratívy a finančnej náročnosti, navrhuje Európsky parlament prijatie celoeurópskej geotermálnej stratégie.

31. 01. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek