OZE naberajú na sile

SAPI
25. 05. 2021Až 38 % elektriny vyrobenej v krajinách EÚ v roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Fosílne palivá klesli na 37 % a jadro vyprodukovalo štvrtinu celkovej energie. Pozitívom je, že oproti predchádzajúcemu roku sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá. Čoraz viac krajín navyše začína svoje záväzky napĺňať svedomitejšie a hľadať nové riešenia. Príkladom je susedné Poľsko, ktoré plánuje vyčleniť takmer 23 miliárd  eur na podporu offshore veterných elektrární. Ak aj samotné vlády nie sú OZE naklonené, energetickí giganti začínajú na trh reagovať. V susednej Českej republike plánuje ČEZ urýchliť útlm uhlia a nahradiť ho vodíkom, či OZE.

Komentáre

Súvisiace

Komisia plánuje zlepšiť podmienky pre rozvoj geotermálnej energie

Geotermálna energia je obnoviteľný zdroj s veľkým potenciálom. V súčasnej dobe si však vyžaduje silnú podporu a to nie len po legislatívnej a administratívnej stránke, ale aj po finančnej. EÚ s geotermálnou energiou však podľa uniknutého dokumentu ráta v sektore vykurovania a chladenia a pripravuje dva návrhy, ktorých cieľom je znížiť rizikovosť investícií, čo môže viesť aj k zníženiu pomerne vysokých výrobných nákladov geotermálnej energie.

07. 06. 2021VIAC

 

Vláda musí byť aktívnejšia pri plnení európskych cieľov v oblasti OZE

Európska komisia plánuje v júli 2021 zverejniť revidovanú smernicu o obnoviteľnej energii z roku 2018. Na verejnosť sa dostal draft, ktorý naznačuje, že podiel obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 sa zvýši na 38-40 %. To by znamenalo, že podiel OZE na konečnej spotrebe sa za 10 rokov zvýši dvojnásobne.

14. 05. 2021VIAC

 

EÚ môže mať viac OZE, ak vyrieši problémy s povoľovacími procesmi

Podľa asociácie SolarPawer Europe, s ktorou SAPI intenzívne spolupracuje, sú aktuálne ciele EÚ v oblasti rozvoja OZE nízke. Asociácia tvrdí, že je realistické dosiahnuť až 45 percentný podiel obnoviteľných zdrojov do roku 2030.

10. 05. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek