Až 38 % elektriny vyrobenej v krajinách EÚ v roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Fosílne palivá klesli na 37 % a jadro vyprodukovalo štvrtinu celkovej energie. Pozitívom je, že oproti predchádzajúcemu roku sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá. Čoraz viac krajín navyše začína svoje záväzky napĺňať svedomitejšie a hľadať nové riešenia. Príkladom je susedné Poľsko, ktoré plánuje vyčleniť takmer 23 miliárd eur na podporu offshore veterných elektrární. Ak aj samotné vlády nie sú OZE naklonené, energetickí giganti začínajú na trh reagovať. V susednej Českej republike plánuje ČEZ urýchliť útlm uhlia a nahradiť ho vodíkom, či OZE.
Nezávislý think tank Ember zverejnil analýzu, podľa ktorej môžu krajiny strednej a východnej Európy prostredníctvom veternej a slnečnej energie zvýšiť svoju energetickú bezpečnosť a znížiť ceny energií naprieč regiónom až o 29 %. Vyžaduje to však vyššie ambície všetkých krajín regiónu a aktívnejší prístup zo strany politikov a relevantných inštitúcií.
18. 05. 2023VIAC →
Problémy, ktoré Európe spôsobila energetická závislosť od Ruskej federácie, sú veľkým varovným prstom pre členské štáty a jasným impulzom pre urýchlenie energetickej transformácie.
17. 05. 2023VIAC →
Nemecká vláda tak spravila prijatím zákona, podľa ktorého musia od budúceho roka vykurovacie systémy poháňať obnoviteľné zdroje energie najmenej zo 65 percent.
10. 05. 2023VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek