OZE naberajú na sile

SAPI
25. 05. 2021Až 38 % elektriny vyrobenej v krajinách EÚ v roku 2020 pochádzalo z obnoviteľných zdrojov. Fosílne palivá klesli na 37 % a jadro vyprodukovalo štvrtinu celkovej energie. Pozitívom je, že oproti predchádzajúcemu roku sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá. Čoraz viac krajín navyše začína svoje záväzky napĺňať svedomitejšie a hľadať nové riešenia. Príkladom je susedné Poľsko, ktoré plánuje vyčleniť takmer 23 miliárd  eur na podporu offshore veterných elektrární. Ak aj samotné vlády nie sú OZE naklonené, energetickí giganti začínajú na trh reagovať. V susednej Českej republike plánuje ČEZ urýchliť útlm uhlia a nahradiť ho vodíkom, či OZE.

Komentáre

Súvisiace

Začal sa COP26, Arnold kritizoval svetových lídrov

V nedeľu odštartoval summit COP26. Svetoví lídri sa už zhodli na zastavení deforestácie do roku 2030 a očakávame aj ďalšie dôležité rozhodnutia, zvlášť v oblasti energetiky, ktorá bude na programe vo štvrtok.

03. 11. 2021VIAC

 

Dostanú plynové kotly červenú?

Plyn je v ostatných týždňoch veľmi skloňované palivo. Slovensko patrí medzi najplynofikovanejšie krajiny v EÚ a na plyn sa aj dlhodobo spoliehame. Otázkou je, či si takúto slepú dôveru môžeme dovoliť.

28. 10. 2021VIAC

 

Organizácie vyzvali premiéra, aby podporil zvýšenie klimatických ambícií

Greenpeace Slovensko a Priatelia Zeme – CEPA vyzvali premiéra Eduarda Hegera, aby na zasadnutí Európskej rady podporil zvýšenie národných ambícií na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje.

28. 10. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek