Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

SAPI
15. 03. 2023Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy. Rozhodnutie odstaviť jadrové elektrárne však neskomplikovalo život len Nemcom, ale spôsobilo obrovské turbulencie na celom európskom trhu a je potrebné povedať, že dôležitú úlohu pri obnovovaní stability tu zohrali aj Slovenské elektrárne. 

Napriek udalostiam uplynulého roka si Nemci za svojím rozhodnutím stoja a pripravujú ďalšie reštriktívne opatrenia. Motivovať Nemcov k prechodu na OZE by mal po novom aj zákaz predaja olejových a plynových kotlov. Ide o tému, o ktorej sa diskutuje už dlhšie a výrobcovia sa na takýto zákaz aj reálne pripravujú. Nemecko však bude, zdá sa, prvé, ktoré sa naozaj odhodlá k takému reštriktívnemu kroku a to už od roku 2024. Pri súčasných príjmoch slovenských domácností je však nanajvýš otázne, či je takýto krok realizovateľný aj v našich podmienkach.

Komentáre

Súvisiace

Európsky parlament potvrdil nové cieľe pre využitie OZE

Európsky parlament definitívne schválil novú podobu smernice o energii z obnoviteľných zdrojov. Jednou z hlavných zmien bolo navýšenie cieľov pre podiel OZE na energetickej spotrebe - do roku 2030 by malo vyše 42% energií pochádzať z obnoviteľných zdrojov.

21. 09. 2023VIAC

 

Modernizácia prenosových sietí v EÚ neprebieha dostatočne rýchlo

Agentúra pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER) vydala koncom júla správu hodnotiacu pokrok v uvoľňovaní cezhraničných kapacít prenosových sietí.

09. 08. 2023VIAC

 

Ambicióznejšie ciele pre solárnu energiu v EÚ sa stávajú realitou

Podľa tlačovej správy asociácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, sa celoeurópske ciele pre solárnu energiu do roku 2030 navýšili o približne 63%. Vyplýva to z aktualizovaných Národných energetických a klimatických plánov, ktoré zatiaľ odovzdalo 12 členských štátov EÚ.

09. 08. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek