Nemci zvyšujú tlak na prechod na zelenú energetiku

SAPI
15. 03. 2023Nemecko od vypuknutia vojny na Ukrajine čelí problémom v oblasti energetiky. Dôvodom je predčasné vypnutie jadrových elektrární, ktoré v kombinácii s nedostatkom plynu (na ktorý krajina výraznou mierou spoliehala) spôsobili nedostatok ponuky na trhy. Rozhodnutie odstaviť jadrové elektrárne však neskomplikovalo život len Nemcom, ale spôsobilo obrovské turbulencie na celom európskom trhu a je potrebné povedať, že dôležitú úlohu pri obnovovaní stability tu zohrali aj Slovenské elektrárne. 

Napriek udalostiam uplynulého roka si Nemci za svojím rozhodnutím stoja a pripravujú ďalšie reštriktívne opatrenia. Motivovať Nemcov k prechodu na OZE by mal po novom aj zákaz predaja olejových a plynových kotlov. Ide o tému, o ktorej sa diskutuje už dlhšie a výrobcovia sa na takýto zákaz aj reálne pripravujú. Nemecko však bude, zdá sa, prvé, ktoré sa naozaj odhodlá k takému reštriktívnemu kroku a to už od roku 2024. Pri súčasných príjmoch slovenských domácností je však nanajvýš otázne, či je takýto krok realizovateľný aj v našich podmienkach.

Komentáre

Súvisiace

Nový trh s elektrinou

O novom trhu s elektrinou sme už v našich spravodajoch informovali. EÚ vo svojej iniciatíve pokračuje a plány začínajú naberať reálne kontúry. Komisia už predstavila svoj návrh.

21. 03. 2023VIAC

 

Odpadové teplo by mohlo byť kľúčom k dekarbonizácii teplárenstva

Podľa najnovšej analýzy dánskej spoločnosti Danfoss máme už dnes prístup k zdroju, ktorý by nás mohol výrazne posunúť k naplneniu dekarbonizačných cieľov. Ide o odpadové teplo, ktoré vzniká ako vedľajší produkt priemyselných a energetických zariadení.

01. 03. 2023VIAC

 

Rok od spustenia ruskej invázie

Ruská invázia na Ukrajinu priniesla pre Európsku úniu aj drobné pozitíva. EÚ bola vďaka väčšiemu využívaniu energie z vetra a slnka podľa analýzy think-tanku Ember Climate schopná ušetriť po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu 12 miliárd eur za dovoz plynu.

01. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek