Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

SAPI
09. 08. 2023Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. 

Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce. Spoločnosť Stredoslovenské elektrárne - Project Development vo svojom zámere zdôrazňuje význam batériových úložísk pri pokrytí špičiek a zaistení rovnováhy pri dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov do siete - v areáli sa totiž nachádza aj viacero fotovoltických elektrární. Ešte väčšie zariadenie s plánovaným výkonom 9 MW by malo vyrásť pri Sobranciach, čím by sa stalo najväčším batériovým úložiskom na Slovensku. Batéria má byť súčasťou fotovoltickej elektrárne s kapacitou 20 MW - spoločnosť ZAR, ktorá tento zámer podala, však počíta aj s podpornou činnosťou batérie pri vyrovnávaní sústavy.

Komentáre

Súvisiace

Slovenský InoBat sa bude spolupodieľať na vytvorení fabriky na batérie pre elektromobily

Slovenský výrobca batérií InoBat a čínska spoločnosť Gotion High-Tech podpísali dohodu o vytvorení spoločného podniku na výrobu batérií pre elektromobily. Ten by mal byť vybudovaný do roku 2026 a v prvej fáze svojej prevádzky by mal dosiahnuť kapacitu približne 20 GWh.

21. 09. 2023VIAC

 

Príklad dobrej praxe: Nemecký prevádzkovateľ prenosovej sústavy pripojí batériové úložisko pre vyrovnávanie siete

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy Amprion dostal od nemeckého sieťového regulátora povolenie realizovať projekt tzv. Netzboosteru. Ide o veľké batériové úložisko, ktoré bude plne dedikované pre vyrovnávanie elektrickej siete podľa aktuálnych potrieb

14. 06. 2023VIAC

 

Česká republika ide príkladom v podpore OZE

Od zmeny vlády v roku 2020 si mnohí zástancovia zelenej energie sľubovali veľa. Nová vláda dokonca vo svojich cieľoch podporu OZE spomínala a Ministerstvo hospodárstva aj podniklo niektoré dôležité kroky. Žiaľ, stále máme ďaleko k masívnemu rozvoju zelených zdrojov.

15. 03. 2023VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek