Na Slovensku sa projektujú dve nové batériové úložiská

SAPI
09. 08. 2023Povoľovacie orgány obdržali dva nové zámery pre výstavbu batériových úložísk. 

Zariadenie s výkonom 6 MW má vyrásť na strednom Slovensku pri paroplynovej elektrárni Panické Dravce. Spoločnosť Stredoslovenské elektrárne - Project Development vo svojom zámere zdôrazňuje význam batériových úložísk pri pokrytí špičiek a zaistení rovnováhy pri dodávke elektriny z obnoviteľných zdrojov do siete - v areáli sa totiž nachádza aj viacero fotovoltických elektrární. Ešte väčšie zariadenie s plánovaným výkonom 9 MW by malo vyrásť pri Sobranciach, čím by sa stalo najväčším batériovým úložiskom na Slovensku. Batéria má byť súčasťou fotovoltickej elektrárne s kapacitou 20 MW - spoločnosť ZAR, ktorá tento zámer podala, však počíta aj s podpornou činnosťou batérie pri vyrovnávaní sústavy.

Komentáre

Súvisiace

Európsky trh s batériovými úložiskami rastie rekordným tempom

O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.

13. 06. 2024VIAC

 

Batériové úložiská budú čoskoro nevyhnutnou súčasťou fotovoltických systémov v domácnostiach

Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.

12. 06. 2024VIAC

 

Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite.

09. 05. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek