Na Slovensku fikcia, v Nemecku realita

SAPI
13. 04. 2022Slovenská vláda chce vyrábať do roku 2035 elektrinu výlučne z obnoviteľných zdrojov. Urýchli preto postupy udeľovania povolení, masívne zvýši prírastky veternej a solárnej energie a obnoviteľné zdroje vyhlási za verejný záujem. Aby zvýšila popularitu zelenej energie medzi ľuďmi, zvýhodní lokálne zdroje. Znie to ako sci-fi, že? Na Slovensku určite. Nemecká vláda však naozaj zverejnila 500-stranový „veľkonočný balíček“ reformných návrhov, ktoré riešia nielen klimatickú krízu, ale aj dosiahnutie nezávislosti od ruských fosílnych palív. Aby sme porovnanie so Slovenskom dokončili, ani jeden z predstaviteľov našej vlády zatiaľ explicitne nepomenoval obnoviteľné zdroje ako riešenie súčasnej a budúcej krízy. Iskierku nádeje vykresal tlačový odbor Ministerstva životného prostredia, ktorý doplnil slová ministra Budaja o podporu rozvoja OZE, no očakávania odborníkov hneď aj schladil dovetkom o vhodnej kombinovateľnosti so všetkými nízkoemisnými zdrojmi energie, vrátane jadrovej energie tak, aby bola zabezpečená stabilita siete a dostupnosť dodávok energie.

Komentáre

Súvisiace

Ministerstvo životného prostredia sa prikláňa k podpore geotermálnych zdrojov

O potenciáli geotermálnej energie na Slovensku, aj k tomu, ako sa tento potenciál nevyužíva, sme v minulosti informovali už niekoľkokrát. Minulý týždeň sa však k tomuto sektoru obnoviteľnej energie vyjadrilo aj Ministerstvo životného prostredia SR.

15. 02. 2023VIAC

 

Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa!

Rok a pol od ohlásenia podpory obnovy starých rodinných domov sme sa konečne dočkali prvých výziev. Na podporu obnovy starých domov sa nakoniec vyčlenilo z Plánu obnovy a odolnosti len pol miliardy eur, kým pred rokom a pol hovorilo MŽP SR o rovnej miliarde.

18. 10. 2022VIAC

 

MŽP blokuje investíciu v Tatrách

O geotermálnej energii hovoríme pomerne často. Ide o veľmi dôležitý a čistý zdroj tepla, ktorý máme doslova „pod zadkom.“ Napriek tomu potenciál nevyužívame naplno. Príčinou sú bariéry, predovšetkým povoľovacie procesy EIA a vysoké vstupné investičné náklady

16. 08. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek