Klimatický komentár SKI ku Summitu OSN na Sme.sk

Juraj Vedej

SAPI

Veronika Galeková
26. 09. 2019Prezidentka Čaputová sa jasne prihlásila ku klimatickej iniciatíve rakúskeho prezidenta, čo je skvelé. Teraz je otázka, ako sa k problematike postaví zvyšok Slovenska. Dni, kedy stačilo o klimatických problémoch len hovoriť, sú už totiž dávno preč. Musíme konať a máme na to ideálny čas a priestor – Národný energetický a klimatický plán (NECP). Európska komisia nám poslala viacero pripomienok a Slovensko má teraz pár mesiacov na ich zapracovanie, alebo odôvodnenie ich odmietnutia. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE do autorít búši po svojej linke, ale aj v rámci Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI), ktorú spoluzakladala, no nie je to vždy jednoduché. Postupujeme pomaly, drobnými krôčikmi a s citeľným odporom niektorých subjektov, ale postupujeme. To je dobrý signál.

Peter Robl z SKI napísal k tejto téme krátky komentár. Prečítajte si, ako problematiku klímy vidí on...

Komentáre

Súvisiace

Praha pozitívnym príkladom pre slovenské mestá v pláne na uhlíkovú neutralitu

Konferencia CEEC 21 priniesla zaujímavý panel vyhradený téme angažovanosti miest do dekarbonizačných snáh. Vedúce postavenie v snahách o dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 má v Českej republike hlavné mesto Praha, ktorá by mohla byť pozitívnym príkladom aj pre slovenské mestá.

29. 11. 2021VIAC

 

Klimatický summit priniesol aj záväzky

Klimatický summit priniesol viacero pozitívnych momentov. Okrem množstva slov, ktoré odzneli sa totiž prijali aj reálne záväzky. Tým prvým je znížiť emisie metánu o 30 %. Pod to sa podpísalo 103 krajín, vrátane najväčších znečisťovateľov ako Pakistan a Nigéria.

09. 11. 2021VIAC

 

Začal sa COP26, Arnold kritizoval svetových lídrov

V nedeľu odštartoval summit COP26. Svetoví lídri sa už zhodli na zastavení deforestácie do roku 2030 a očakávame aj ďalšie dôležité rozhodnutia, zvlášť v oblasti energetiky, ktorá bude na programe vo štvrtok.

03. 11. 2021VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek