Klimatický komentár SKI ku Summitu OSN na Sme.sk

Juraj Vedej

SAPI

Veronika Galeková
26. 09. 2019Prezidentka Čaputová sa jasne prihlásila ku klimatickej iniciatíve rakúskeho prezidenta, čo je skvelé. Teraz je otázka, ako sa k problematike postaví zvyšok Slovenska. Dni, kedy stačilo o klimatických problémoch len hovoriť, sú už totiž dávno preč. Musíme konať a máme na to ideálny čas a priestor – Národný energetický a klimatický plán (NECP). Európska komisia nám poslala viacero pripomienok a Slovensko má teraz pár mesiacov na ich zapracovanie, alebo odôvodnenie ich odmietnutia. Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE do autorít búši po svojej linke, ale aj v rámci Slovenskej klimatickej iniciatívy (SKI), ktorú spoluzakladala, no nie je to vždy jednoduché. Postupujeme pomaly, drobnými krôčikmi a s citeľným odporom niektorých subjektov, ale postupujeme. To je dobrý signál.

Peter Robl z SKI napísal k tejto téme krátky komentár. Prečítajte si, ako problematiku klímy vidí on...

Komentáre

Súvisiace

Väčšina Slovákov považuje zelenú transformáciu za potrebnú

Až 76% slovenskej populácie pokladá zmenu klímy za hrozbu, ktorú je potrebné začať riešiť. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, ktorý minulý týždeň predstavil Institut 2050. Ukazuje sa, že iba okolo 10% Slovákov popiera klimatické zmeny alebo si myslí, že nie je potrebné adresovať ich.

28. 06. 2023VIAC

 

Pozvánka na webinár „Obnoviteľné zdroje ako súčasť zelenej transformácie“

Najbližší webinár organizovaný Slovenskou klimatickou iniciatívou sa bude venovať úlohe obnoviteľných zdrojov v zelenej transformácii Slovenska.

05. 04. 2023VIAC

 

Slováci síce OZE podporujú, prispieť na ich rozvoj však už veľmi nechcú

Z výskumu, ktorý realizovali Katedra environmentálnych štúdií Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne a Inštitút 2050 vyplynulo, že približne tri štvrtiny Slovákov si želajú, aby sa do ochrany klímy viac aktívne zapojili priemyselné podniky a firmy, vláda, envirorezort, politici aj starostovia a primátori.

06. 07. 2022VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek