Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite. Medzi technológie, ktoré k tomuto cieľu majú prispieť, patria prečerpávajúce vodné elektrárne, batériové úložiská, ale aj vodíkové technológie. Nový cieľ je až dvojnásobný oproti očakávaniam Medzinárodnej agentúry pre energiu, ktoré vyplývajú z aktuálnych dát. Je dôležité poznamenať, že medzi štáty G7 nepatrí Čína, ktorá je aktuálne najväčším trhom pre batériové úložiská - v prípade, že skupina G7 svoj cieľ naplní, by teda kapacita mohla byť ešte výrazne väčšia. Rozvoj energetických úložísk ide ruku v ruke s rozvojom OZE, budeme teda v napätí čakať, ako sa podarí tento ambiciózny cieľ naplniť.
Odborníci Ján Karaba a Vladimír Miškovský sa zhodujú, že kombinácia obnoviteľných zdrojov a batériových úložísk môže znížiť náklady na energiu a poskytnúť flexibilitu sieti
14. 10. 2024VIAC →
O tandeme fotovoltiky a batériových úložísk umožňujúcom maximálne využitie solárnej energie všetci vieme. Preto nás potešila nedávna správa organizácie SolarPower Europe, ktorej členom je aj SAPI, podľa ktorej Európa v roku 2023 zaznamenala nárast inštalovanej kapacity batériových systémov až o 17,2 GWh - o takmer dvojnásobok viac než v roku 2022.
13. 06. 2024VIAC →
Tieto systémy ukladajú energiu získanú z obnoviteľných zdrojov mimo špičky. Energiu, ktorú by domácnosť v danom momente nedokázala spotrebovať premieňajú na jednosmernú a ukladajú ju do vysokokapacitných batérií.
12. 06. 2024VIAC →
Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek