Kapacita energetických úložísk by mala do roku 2030 šesťnásobne narásť

SAPI
09. 05. 2024
Skupina G7 sa na aprílovom stretnutí v Taliansku dohodla na výrazných investíciách do energetických úložísk. Štáty G7 sa zhodli na rekordnom globálnom cieli - na kapacite až 1500 GW do roku 2030, čo by predstavovalo až šesťnásobný nárast oproti súčasnej kapacite. Medzi technológie, ktoré k tomuto cieľu majú prispieť, patria prečerpávajúce vodné elektrárne, batériové úložiská, ale aj vodíkové technológie. Nový cieľ je až dvojnásobný oproti očakávaniam Medzinárodnej agentúry pre energiu, ktoré vyplývajú z aktuálnych dát. Je dôležité poznamenať, že medzi štáty G7 nepatrí Čína, ktorá je aktuálne najväčším trhom pre batériové úložiská - v prípade, že skupina G7 svoj cieľ naplní, by teda kapacita mohla byť ešte výrazne väčšia. Rozvoj energetických úložísk ide ruku v ruke s rozvojom OZE, budeme teda v napätí čakať, ako sa podarí tento ambiciózny cieľ naplniť.

Komentáre

Súvisiace

Slovenské elektrárne investujú do novej fotovoltiky a batériových úložísk

S odstavením uhoľných elektrární v Novákoch a Vojanoch sa spoločnosti Slovenské elektrárne otvorila možnosť investícií do zelených energetických zdrojov a technológií, ktorú sa rozhodla naplno využiť.

09. 05. 2024VIAC

 

V Banskej Bystrici bolo spustené najväčšie batériové úložisko na Slovensku

2,7 megawattový výkon má nové smart batériové úložisko z dielne spoločnosti Fuergy. Úložisko dokáže poskytovať prevádzkovateľovi prenosovej sústavy podporné služby a zlepšiť tak flexibilitu sústavy.

06. 03. 2024VIAC

 

Česko spustilo do prevádzky svoj najväčší batériový systém

Nový batériový systém vo Vítkovicích, ktorý bol spustený do ostrej prevádzky, má výkon až 10 MW, čím sa stáva najväčším systémom tohto druhu v Českej republike.

14. 02. 2024VIAC

VŠETKY AKTUALITY

Chcete dostávať najnovšie informácie?

Súhlasím so spracúvaním uvedených osobných údajov pre zasielanie noviniek